e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Arabuluculuk Anlaşma Tutanaklarında İşçilik Haklarının Ayrı Ayrı Gösterilmesi

26.11.2018 05:41 |

7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu 25.10.2017 tarih, 30221 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup, Kanunla 4857 sayılı İş Kanununda yapılan değişiklikle işçilik hakları için mahkemeye gidilmeden zorunlu olarak ARABULUCU’yla başvurulması gerektiği hususlar ile ilgili gerekli açıklamalar 07.11.2017 tarih ve 2144 nolu sirkümüzle mevcuttur.

İşe iadelerde ücret vb. hakların belirlenmesi hususunda (4857/21 mad);

Arabuluculuk faaliyeti sonunda tarafların, işçinin işe başlatılması konusunda anlaşmaları hâlinde;

1) İşe başlatma tarihini,

2) Ücret ve diğer hakların parasal miktarını,

3) İşçinin işe başlatılmaması durumunda düzenlenen tazminatın parasal miktarını,  zorunlu olarak belirleyecekleri belirtilmiştir.

Ancak düzenlenen ARABULUCULUK ANLAŞMA TUTANAKLARI’nda 2) Ücret ve diğer hakların parasal miktarını için; 

a-) “Çalıştırılmadığı süre için başvurucu işçiye ödenecek ücret ve diğer hakların parasal miktarı 3.200,- TL’dir.’’ veya

b-) “İşçi ve işveren ilişkisinden kaynaklanan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin, faiz ve bütün işçilik hakları için 12.125,- TL ödenmesi hususunda anlaşmaya varmışlardır.”

ibarelerinin yazılı olduğu anlaşılmıştır.

Sigorta primi ve vergi hesaplamalarının doğru yapılabilmesi için Arabuluculuk Anlaşma  Tutanaklarında anlaşmaya varılan hususların aşağıdaki tablodaki gibi ayrı ayrı yazılması gerekmektedir.

ÖDEMENİN CİNSİ TUTARI (TL)
Ücret …………………….…………………  
Yıllık Ücretli İzin ……………………….  
Kıdem Tazminatı ………………………  
İhbar Tazminatı ………………………..  
İşe başlatılmamasında tazminat  
Vb……………………………………………..  
TOPLAM…………………………………  

Arabuluculuk kapsamında işçilik davası olan/olacak işveren ve yetkililerinin avukatlarıyla görüşerek söz konusu Arabuluculuk Anlaşma Tutanaklarında anlaşılan ödeme tutarlarının tek kalemde değil, tablodaki gibi ayrıntılı olarak göstermelerini önemle hatırlatırız.          

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.