e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Arabuluculuk Müessesi Mali Müşavirler Olmadan Başarılı Bir Şekilde Hayata Geçemez...

19.11.2018 16:13 | Güncelleme: 02.05.2019 22:26

Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından 17 Aralık Cumartesi Günü Düzenlenen Hukuki ve Mali Boyutlar ile Konkordato seminerinde Oda Başkanı Bahadır Baş Aranuluculuk ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Oda binasında düzenlenen seminerde konuşan Ordu Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş konuşmasında arabuluculağa da değinerek,

"Arabuluculuk 4 yıllık hukuk fakültesi mezunları için hayata geçirilmiş bir düzenleme olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Uzlaştırmacı müesesi ise  5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile hukuk fakültesi ve iktisadi idari bilimler fakültesi, iktisat fakültesi ve işletme fakültesi mezunlarının yapabileceği bir düzenlemedir.

Mali Müşavirler gerekli eğitimler ve sınavlarda başarılı  olmaları durumunda uzlaştırmacı olarak görev yapabilmektedirler. 

Mali Müşavirler mesleki görüş ve mesleki yargıları ile Uzlartırmacı olarak, Bilirkişi olarak, Konkordato komiseri olarak hukuka yardımcı olabilirken, Arabulucu olarak bu alanda hizmet verememeleri kabul edilebilir bir durum değildir.

Konkordato konusunda hazırlanan son yasal düzenlemerde, Konkordato talep eden şirketler ile alacaklılar arasında doğan ticari uyuşmazlıkların önce "Arabuluculuk Müessesesi" tarafından çözülebilmesi imkanı getirilmektedir.

Özellikle bu son düzenlemenin yasalaşmasından sonra Arabuluculuk müesesi çok önemli bir nitelik kazanacaktır. Çünkü şirketlerin bilançolarının kontrol edilmesi, analiz edilmesi, ticari defterlerin incelenmesi ve bir sonuca ulaşılması gerekecektir.

Kaldı ki işçi işveren uyuşmazlıklarında kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai gibi sorunların çözümünde mali müşavirlerin mesleki yargısı uyuşmazlıkların çözümüne önemli katkılar sağlayacaktır. Bütün ticari olayların mutfağında Mali Müşavirler vardır. Konuyu analiz edip doğru karar verilmesinde ve hukukçu ile birlikte veya ayrı hizmet vermesinde uyuşmazlıkların hızla çözüleceğine inanıyoruz.

Ticari uyuşmazlıklar ve işçi işveren uyuşmazlıklarında Arabulucu olarak mutlak surette Mali Müşavirlerin de yetkilendirilmesini talep ediyoruz. Mali müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmelidir.

Bahadır BAŞ
Ordu SMM Odası  Başkanı


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !