Arabuluculuk Müessesi Mali Müşavirler Olmadan Başarılı Bir Şekilde Hayata Geçemez...

19.11.2018 16:13 |

Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından 17 Aralık Cumartesi Günü Düzenlenen Hukuki ve Mali Boyutlar ile Konkordato seminerinde Oda Başkanı Bahadır Baş Aranuluculuk ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Oda binasında düzenlenen seminerde konuşan Ordu Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş konuşmasında arabuluculağa da değinerek,

"Arabuluculuk 4 yıllık hukuk fakültesi mezunları için hayata geçirilmiş bir düzenleme olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Uzlaştırmacı müesesi ise  5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile hukuk fakültesi ve iktisadi idari bilimler fakültesi, iktisat fakültesi ve işletme fakültesi mezunlarının yapabileceği bir düzenlemedir.

Mali Müşavirler gerekli eğitimler ve sınavlarda başarılı  olmaları durumunda uzlaştırmacı olarak görev yapabilmektedirler. 

Mali Müşavirler mesleki görüş ve mesleki yargıları ile Uzlartırmacı olarak, Bilirkişi olarak, Konkordato komiseri olarak hukuka yardımcı olabilirken, Arabulucu olarak bu alanda hizmet verememeleri kabul edilebilir bir durum değildir.

Konkordato konusunda hazırlanan son yasal düzenlemerde, Konkordato talep eden şirketler ile alacaklılar arasında doğan ticari uyuşmazlıkların önce "Arabuluculuk Müessesesi" tarafından çözülebilmesi imkanı getirilmektedir.

Özellikle bu son düzenlemenin yasalaşmasından sonra Arabuluculuk müesesi çok önemli bir nitelik kazanacaktır. Çünkü şirketlerin bilançolarının kontrol edilmesi, analiz edilmesi, ticari defterlerin incelenmesi ve bir sonuca ulaşılması gerekecektir.

Kaldı ki işçi işveren uyuşmazlıklarında kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai gibi sorunların çözümünde mali müşavirlerin mesleki yargısı uyuşmazlıkların çözümüne önemli katkılar sağlayacaktır. Bütün ticari olayların mutfağında Mali Müşavirler vardır. Konuyu analiz edip doğru karar verilmesinde ve hukukçu ile birlikte veya ayrı hizmet vermesinde uyuşmazlıkların hızla çözüleceğine inanıyoruz.

Ticari uyuşmazlıklar ve işçi işveren uyuşmazlıklarında Arabulucu olarak mutlak surette Mali Müşavirlerin de yetkilendirilmesini talep ediyoruz. Mali müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmelidir.

Bahadır BAŞ
Ordu SMM Odası  Başkanı
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !