e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Artan sürelerin yıllık izini

28.06.2018 22:16 | Güncelleme : 28.06.2018 22:16

İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin veriliyor. Bir çalışan işyerinde parçalı olarak çalıştığı takdirde parçalı çalışmalar toplanır. Toplanan parçalı çalışmanın süresi bir yılı bulursa çalışana yıllık ücretli izin verilir.

Örnek: Mehmet Bey, A işyerinde 2014 yılında 4 ay, 2015 yılında 5 ay ve 2017 yılında  3 ay çalışmışsa yıllık izne hak kazanır mı? 

Mehmet Beyin, çalışma sürelerini topladığımız zaman toplam çalışma süresi 12 ay ediyor. Dolayısıyla Mehmet Beye yıllık izin verilmesi gerekiyor. Mehmet Bey işten çıkarılmışsa bu durumda da izin parasının  Mehmet Beye ödenmesi gerekiyor. 

Artan sürelerin yıllık izini 
Yıllık izinle ilgili merak edilen konulardan biri de  işten ayrılan işçiye bir yıldan artan çalışma süreleri için yıllık izin ücreti verilip verilmeyeceğidir. Bu konuda okuyucularımızdan çok sayıda soru aldım. Yıllık izin süresinin hesabında tam yıldan artan süreler dikkate alınmaz. İşçinin işyerindeki çalışma süresi ile orantılı olarak tam yıldan artan süreler için izin süresi hesaplanmaz. Artan süreler içinde işçiye izin ücreti ödenmez. Bu konu kıdem tazminatına hak kazanmadaki sürelerle karıştırılıyor. Bu konuyu ayrıntılı olarak açıklayalım.  (Geniş bilgi için bakınız. Arif Temir, İş HHHhh.ğlukukunda İzinler ve Uygulaması, 3.Baskı, Yaklaşım Yayınları, Ankara 2018, www.ariftemir.com) 

 Örnek 1: İşçi Fatma Hanımın işyerindeki çalışma süresi 1 yıl 10 aydır. Fatma Hanıma  çalıştığı süre içerisinde hiç yıllık izin kullanmamıştır. İşten ayrılan Fatma Hanıma  kaç günlük yıllık izin ücreti ödenecek? 
Fatma Hanım, 14 günlük izin kullanması gerektiğinden ve bu izinleri de çalışırken kullanmadığı için işten ayrıldığında 14 günlük izin ücreti ödenir. Bir yıldan artan 10 aylık süre için bir günlük bile izin ücreti ödenmez. 

Örnek 2: Birinci örneğimizdeki  Fatma Hanım işyerinde 1 yıl 10 ay çalışmıştır. Fatma Hanıma bir yıldan artan 10 aylık çalışmasının karşılığı olarak yıllık izin ücreti ödenir mi? 
Fatma Hanım,  bir yıldan artan  10 aylık çalışması karşılığında yıllık izin ücreti talep edemez. Görüldüğü üzere  çalışma süresi tam yıldan  eksik olduğu durumlarda çalışılan süre için izin ücreti de ödenmiyor. 

Arif Temir 

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !