e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Asgari Ücret görüşmelerinde önemli sorumluluk

08.12.2018 08:59 | Güncelleme: 08.12.2018 08:59

2019 Yılı Asgari Ücret görüşmelerin katılan Asgari Ücret ile çalışan Gülden Görmez işverenlerin başta olmak üzere herkesin asgari ücretle çalışanlarla empati kurmasını istedi.

Yalova'da iki çocuğu ile birlikte yaşayan Görmez; Hiçbir Asgari Ücret'li Ben Rahat Yaşıyorum diyemez çünkü yaşanmıyor, omuzlarındaki büyük sorumluluğun farkında olduğunu Asgari Ücret ile çalışanların Asgari Ücret Tespit Komisyonundaki sesi olduğunu söyledi. 

Aralık ayı ile asgari ücrette zam pazarlığı başlarken yapılacak artış kadar Asgari Ücret Tespit Komisyonuna ilk kez katılacak asgari ücretli çalışan da ilgili odağı oldu.

Türk-İş, milyonlarca asgari ücretli çalışan adına komisyondaki beş kişilik heyetine Yalova Üniversitesinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik-İş Sendikası üyesi Gülden Görmez'i dahil etti.

Komisyonun önceki gün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde yapılan ilk toplantısına katılan Görmez, komisyon üyelerine asgari ücretle nasıl geçinmek zorunda kaldığını anlattı.

- "Fiyat artışlarıyla ücretlerimiz eridi"

Gülden Görmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonuna katılan asgari ücretli ilk işçi olmanın sorumluluğunun bilincinde olduğunu ifade ederek, kendisini heyete dahil eden Türk-İş yönetimine teşekkür etti.

Yaklaşık 10 yıldır Yalova Üniversitesinde güvenlik görevlisi olarak çalıştığını belirten Görmez, şöyle konuştu:

"Yıllarca taşeron şirket üzerinden çalıştım. Taşeron işçilere kadro düzenlemesi sayesinde beklediğim kadroya kavuştum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kadro imkanından yararlandık ama ücretlerimiz düzelmedi. Ücretlerimiz hala taşeron şirketteki gibi devam ediyor. Bize verilen yüzde 4+4 zamların iyileştirilmesini ve ücretlerimizdeki vergi yükünün hafifletilmesini istiyoruz."

Sorumluluğumun büyük olduğunun farkındayım.

Milyonlarca çalışanın sesi olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadığını belirten Görmez, "Hem gururluyum hem de ağır bir yük omuzlarımda. Ben komisyonda kendi hayatımı anlatıyorum ama aslında anlattıklarım tüm asgari ücretlilerin hayatı ve sorunları. Hiçbir asgari ücretli 'Ben rahat yaşıyorum' diyemez çünkü yaşanmıyor. İnşallah hepsinin sesi olabilirim. Sorumluluğumun büyük olduğunun farkındayım." dedi.

İşverenler başta olmak üzere herkesin asgari ücretli çalışanlarla empati kurmasını isteyen Görmez, şunları söyledi:

"Komisyonun ilk toplantısında asgari ücretli çalışanın bir ayını nasıl tamamladığıyla ilgili bir konuşma yaptım. Komisyon üyelerinden empati kurmalarını rica ettim. Kimsenin hayatı kolay değil, düşük ücretle çalışanlarınki ise hiç kolay değil. Bu ay bu konu çok konuşulacak. Bizleri anlamaya çalışırlarsa ve ona göre bir ücret belirlenirse minnettar kalacağız."

Görmez, özel güvenlik görevlilerinin görmezden gelindiğini savunarak, "Güvenlik, bulunduğu ortamın can ve mal kaybını önlemekle görevlidir. Bu çok büyük bir sorumluluk aslında. Biz ciddi bir iş yapıyoruz. Hem maddi hem de manevi anlamda görülmek hem de çalışma şartlarımızın iyileştirilmesini istiyoruz." diye konuştu.

AA


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !