e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Asgari Ücreti TUİK rakamı mı belirleyecek?

20.12.2018 05:50 | Güncelleme: 20.12.2018 05:51

Milyonlarca emekçi için hayati önem taşıyan Asgari Ücret toplantısı bugün 3. defa 2019 yılında geçerli olacak Asgari Ücret Rakamını belirlemek için yapılıyor.

Asgari ücret toplantısında bu kez ev sahibi işçi temsilcileri. Sendikal engelleri artırılmış, grevleri engellenmiş, siyasi baskıyla bölünerek zayıflatılmaya çalışılmış. Emekçi, bugün TÜİK’in komisyona sunacağı açıklanan rakamı bekliyor.

Çünkü TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) her yıl yaptığı yaşam maliyeti anketlerinin yanı sıra bir de İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) belirliyor. Bunu da ülkedeki bölgeler, meslekler, enflasyon, gelirler ve bir dizi kriteri gözönüne alarak bir rakım belirliyor. Bu rakam ne işverenin ürktüğü kadar afaki ne hükümetin hedeflerini şaşırtacak kadar yüksek oluyor. Zaten hükümetin hedeflerini genellikle işçilere verilenler değil, saraya, çılgın projelere, şehir hastanelerine, yollara ve köprülere ödenenler şaşırtıyor...

2 bin 228 lira

İşte İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) Tespit Komisyonu, TÜİK’in İstatistiki Bölge Sınıflaması’ndaki sonuçları değerlendirerek 12 bölgenin insani geçim ücretini saptamıştı. Ortalama büyüklükte bir ailenin geçinebileceği aylık asgari geçim ücretini esas alan araştırmaya göre, 2018 yılında insani geçim ücreti İstanbul için 2 bin 385 lira, Türkiye ortalaması için de 1857 lira olmuştu. 
Şimdi bu yıl için beklenen rakam, kabasından yüzde 20 enflasyonla hesap edildiğinde bile 2 bin 228 lira olarak görünüyor Türkiye geneli için.

Belki de bu nedenle Türk-İş önce 2000 liraya çekilsin üstüne zam konuşulsun önerisini yaptı. CHP, kazanacağı belediyelerde asgari ücreti 2 bin 200 lira olarak uygulayacağını duyurdu. 
Hal böyle olunca, milyonlarca emekçinin beklentisini ve sabrını zorlamadan ortak aklın belirlediği rakamın kabulü tüm kesimleri mutlu edecektir. Tamam TİSK dün, asgari ücretin geçimle ilgili olmadığını (ki, bu kısmen doğru, zaten bu ücret geçinmeye yetmiyor) hükümetin hedeflerini şaşırtacağına filan dikkat çekti ama zaten işverene verilen asgari ücret desteğinin de devamını istedi. Yani sanıyoruz ki, işsizlik fonundan verilecek bu destekle işçinin asgari ücretinin yükseltilmesine de artık karşı çıkılmasa gerek.

2019 Asgari Ücret ne kadar olacak?
Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
E-FATURA PROGRAMI

En Uygun Fiyatlarla e-Fatura, e-Arşiv Fatura Kullanmanın KOLAY YOLU

BİLGİ ALIN !