Asgari Ücreti TUİK rakamı mı belirleyecek?

20.12.2018 05:50 |

Milyonlarca emekçi için hayati önem taşıyan Asgari Ücret toplantısı bugün 3. defa 2019 yılında geçerli olacak Asgari Ücret Rakamını belirlemek için yapılıyor.

Asgari ücret toplantısında bu kez ev sahibi işçi temsilcileri. Sendikal engelleri artırılmış, grevleri engellenmiş, siyasi baskıyla bölünerek zayıflatılmaya çalışılmış. Emekçi, bugün TÜİK’in komisyona sunacağı açıklanan rakamı bekliyor.

Çünkü TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) her yıl yaptığı yaşam maliyeti anketlerinin yanı sıra bir de İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) belirliyor. Bunu da ülkedeki bölgeler, meslekler, enflasyon, gelirler ve bir dizi kriteri gözönüne alarak bir rakım belirliyor. Bu rakam ne işverenin ürktüğü kadar afaki ne hükümetin hedeflerini şaşırtacak kadar yüksek oluyor. Zaten hükümetin hedeflerini genellikle işçilere verilenler değil, saraya, çılgın projelere, şehir hastanelerine, yollara ve köprülere ödenenler şaşırtıyor...

2 bin 228 lira

İşte İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) Tespit Komisyonu, TÜİK’in İstatistiki Bölge Sınıflaması’ndaki sonuçları değerlendirerek 12 bölgenin insani geçim ücretini saptamıştı. Ortalama büyüklükte bir ailenin geçinebileceği aylık asgari geçim ücretini esas alan araştırmaya göre, 2018 yılında insani geçim ücreti İstanbul için 2 bin 385 lira, Türkiye ortalaması için de 1857 lira olmuştu. 
Şimdi bu yıl için beklenen rakam, kabasından yüzde 20 enflasyonla hesap edildiğinde bile 2 bin 228 lira olarak görünüyor Türkiye geneli için.

Belki de bu nedenle Türk-İş önce 2000 liraya çekilsin üstüne zam konuşulsun önerisini yaptı. CHP, kazanacağı belediyelerde asgari ücreti 2 bin 200 lira olarak uygulayacağını duyurdu. 
Hal böyle olunca, milyonlarca emekçinin beklentisini ve sabrını zorlamadan ortak aklın belirlediği rakamın kabulü tüm kesimleri mutlu edecektir. Tamam TİSK dün, asgari ücretin geçimle ilgili olmadığını (ki, bu kısmen doğru, zaten bu ücret geçinmeye yetmiyor) hükümetin hedeflerini şaşırtacağına filan dikkat çekti ama zaten işverene verilen asgari ücret desteğinin de devamını istedi. Yani sanıyoruz ki, işsizlik fonundan verilecek bu destekle işçinin asgari ücretinin yükseltilmesine de artık karşı çıkılmasa gerek.

2019 Asgari Ücret ne kadar olacak?
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !