e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Asgari ücret sıfır vergi müjdesi!

26.08.2014 11:49 | Güncelleme: 05.02.2019 09:32

3 çocuklu asgari ücretli çalışana sıfır vergi dönemi başlıyor. Bakan Şimşek, “3 çocuk için vergi indirim oranını yüzde 5′ten 10′a çıkaracağız. Asgari ücretlide sıfır vergi düşünüyoruz” dedi

 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten 3 çocuklu asgari ücretli çalışana sıfır vergi müjdesi geldi.

 

Bakan Şimşek, TBMM’ye sevk edilen Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı’nda, üçüncü çocuk için vergi indirim oranının yüzde 5′ten 10′a çıkarılarak, 3 çocuklu asgari ücretli için gelir vergi yükünün sıfıra çekilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Şimşek, yatırımları desteklemek ve istihdamı artırmak amacıyla 2006′dan itibaren kurumlar vergisi oranının yüzde 30′dan 20′ye indirildiğini anımsattı. Böylece 2002′de yüzde 65 olan kurum kazançları üzerindeki vergi yükünün 34′e düşürüldüğünü belirten Şimşek, “Türkiye, OECD ülkeleri arasında kâr dağıtımında toplam vergi yükü sıralamasında en yüksek üçüncü ülkeydi. 2014 yılı itibarıyla 28′inci sıraya geriledi” dedi. Ekonomi Bakanı Şimşek, aynı şekilde istihdam üzerindeki vergi yükünün de önemli oranda azaldığını hatırlattı.

4 ÇOCUKLUDA GEÇERLİYDİ

Şimşek, 2008′de yürürlüğe giren asgari geçim indirimiyle, ücretlinin medeni ve ailevi durumunu esas alan ücret vergilemesi rejimine geçildiğini hatırlattı. Ekonomi Bakanı Şimşek, “Böylece, asgari ücretin yarısından başlamak üzere ücretlerin önemli bir kısmı, 4 çocuklu asgari ücretlilerde olduğu gibi bazı durumlarda ise tamamı vergi dışında bırakıldı” dedi.

http://www.haberahval.com/asgari-ucret-sifir-vergi-mujdesi-h260816.html
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.