» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Asgari ücrette maliyet nedir?

 
29.12.2020 06:31 | Güncelleme: 29.12.2020 06:31

Asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte maliyeti ve vergiden muaf edilmesi konusu tartışmaları sürmeye devam eder.

Bütçe verileri dikkatlice incelendiğinde kaynaktan kesilen vergi (ücretlilerden) vazgeçmenin maliyetine maliye yetkilileri sıcak bakmaz. Kısa vadede hayata geçmez, uzun vadede bundan vazgeçilmesi halinde arada hazine gelir kaybı başka kalemlerden tasarruf edilmesi ya da ek vergilerle mümkün olur.

Vergicilik kuramında ayırma kuramı, emek geliri elde edenlerin sermaye geliri elde edenlere göre daha çok korunmak üzere daha az vergi ödemesini amaçlar.
2020 yılında gelir vergisi tutarı yüzde 15 tutarında 375,23 TL olup, AGİ bekar işçiden 220,73 TL olup mahsup edilen 154,50 TL gelir ve damga vergisi de işveren tarafından 22,34 TL. izleyen ayın 26’sında MUHSGK ödenecektir.
Bunun yanında işveren hissesi olan işsizlik dahil teşviksiz 662,18 TL ya da teşvikle sıfır oranında ödenir. İşçi AGİ yüzde 85 oranında olması halinde gelir vergisi ödemez, sadece damga vergisi ödenir.

Bu rakamlar aslında muhasebe tekniği ile işveren maliyeti gibi algılansa da bunun mükellefi işçi olup kamu idareleri milyonları bulan çalışanları mükellef almama adına işverenlerden çalışanlarından yukarıdaki rakamları tahsil etme yetkisini vermiş üstü örtülü olarak da 1 ay süre ile kredi olarak kullanın denilmiştir. İşin aslı net ücret+işveren SGK maliyeti ile ortaya çıkar.

İşçinin payı (SGK+gelir vergisi+damga vergisi) işverenin maliyeti değildir.
Burada asıl sıkıntı kaynaktan kesilen vergiden vazgeçmemek mi yoksa işveren sistemi gibi beyan esası mı olmalıdır. Maliye burada beyan esası olarak işverenleri işçiden kesilen vergi yatırmakla zorunlu kılarak, milyonlarca işçinin beyanı ile iş yükü ve mükellefiyeti oluşturmak istemez.

İşverene de 1 aylık bu parayı kullanması için üstü örtülü kredi olarak lanse eder.
Birçok işveren de bunları zamanında ödemezse gecikme zammı ile karşı karşıya kalır. Gelir İdaresi ve SGK bu işlemler için 6183 sayılı amme alacağı olarak icra uygular. Burada idareler kayıt dışı olasılığı üzerinde durmasıyla kişisel beyan sistemini reddeder.
Bir diğer görüşte işveren üzerine yıkılan bu ödeme yükümlülükleri işveren maliyeti artırır, işverenler de kayıt dışılığa sıcak bakar. Bu maliyet baskısı işverenleri nitelikli işgücü de dahil olmak üzere asgari ücretle çalıştırmaya yönlendiriyor. Devlet ise kolaylıkla bu vergiyi işveren aracılığıyla tahsilat yolunu hedeflemiştir. Bu konuda ücretlilerin vergi matrahlarında yapılacak düzenlemelerle birlikte, asgari ücret tutarı kadar olan kısmı vergiden vazgeçilmesi ya da ilk vergi dilimine sıfır oranı yada geçişler arasında ücretlinin alım gücü ile endeksli düzenlemeye yer verilmesi gerekir.
İstekler sıralanıyor…

Kimisi asgari ücret vergi geçiş dilimleri sıfır olmalı, AGİ artırılmalı, damga vergisi devlet asgari ücret düzeyi tutarı kadar kısmını ücretlilerden muaf tutulmasına kadar. 2021 yılında bu sorun çözülür mü, ilerleyen günlerde göreceğiz.

Yeni yılda tüm okurlarımıza güzel günler dilerim…

Vedat İlki

 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.