» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Aşılamada Hangi Mesleklere Öncelik Verilsin?

 
25.05.2021 04:51 | Güncelleme: 25.05.2021 04:51

Tüm Dünya covid-19 nedeniyle zor bir süreçten geçiyor. Halihazırda Brezilya, Meksika, Hindistan gibi ülkelerde ipin ucu kaçmış görünüyor.

Ülkemizde bu süreçte başta Sağlık çalışanları başta olmak üzere yiyecek-içecek, zincir market, bakkal-esnaf, kargo dağıtımı ve toplu taşıma gibi hizmet sektörü çalışanları ile bankacılık çalışanları çok ciddi bir özveride bulundular. Pandemi sürecinde riskli grupta yer aldılar.

Önceki güne kadar toplam yapılan aşı sayısının 27.856.891 adet olduğu görülüyor. Burada 1.doz uygulanan kişi sayısı 15.944.883 kişi ve 2.doz uygulanan kişi sayısı ise 11.912.008 olarak açıklanmıştır. Sağlık çalışanları, turizm çalışanları, iş güvenliği uzmanları, avukatlar gibi bazı riskli meslek grupları öncelikli olarak aşılandı.

Sağlık Bakanımız Haziran ayı içerisinde 30 milyon doz, eylül ayının sonuna kadar da toplam 120 milyon doz BioNTech aşısının ülkemize geleceğini ve 20 yaş üzeri herkesin aşılanacağı müjdesini verdi. Toplumda sık temas olanlara öncelik verilmesi çok doğru olacaktır. Banka çalışanları, garsonlar, bakkal-esnaf ve zincir mağaza çalışanları, sanayi ve fabrika çalışanları, mali müşavirler, kasiyerler, kargo dağıtıcıları ile servis ve toplu taşıma şoförlerinden başlanarak aşılama yapılmalıdır.

Gerçekten her gün yüzlerce kişiyle temas eden bu meslek gruplarının aşılanması toplum sağlığı açısından da önemlidir.

BEKLENEN TORBA YASA GELİYOR

Birkaç kez bu köşeden de dile getirdiğimiz ve matrah artırımı, stok ve kasa affı, SGK ve Vergi borçlarının yapılandırılmasını içeren kanun teklifi TBMM'ye sunuldu. Buna göre;

-30 Nisan 2021 tarihinden önce oluşan borçlar ve faizleri yapılandırma kapsamında olacak:

-30 Nisan 2021 tarihinden önceki döneme ilişkin beyana dayalı vergiler, vergi cezaları, gecikme faizi ve gecikme zammı.

-2021 yılına ilişkin 30 Nisan 2021 öncesi tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları (Motorlu Taşıtlar Vergisi 2.taksit hariç) 30 Nisan 2021 öncesi yapılan tespitlere ilişkin vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları ile idari para cezaları.

Yapılandırma başvuruları 31 Ağustos 2021'e kadar yapılabilecek ve daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi 2'şer aylık dönemler itibarıyla 18 eşit taksit ve 36 ay olacak. Kamuoyu beklentisinin, hem cari ayı ödeme ve hem de her ay vergi-SGK yapılandırma taksiti ödemesinin zorluğundan olayı taksit sayısının artırılması yönünde (en azından 30 taksit ve 60 ay) olduğunu belirtmeliyim. İlk taksit 31 Ekim 2021 olmak üzere uygulanacak. Yine başvurunun da 2021 yılı sonuna kadar tanınmasının faydalı olacağı görüşündeyim. Peşin ödememede, Yİ-ÜFE aylık değişim oranı esas alınarak yapılan hesaplanan faizin yüzde 90'ından vazgeçilecek.

Piyasanın en fazla beklediği Gelir ve Kurumlar Vergisi matrahlarını artırmaya ilişkin düzenleme ile bir çok işveren hem kamuya kaynak sağlayacak hem de denetime karşı adeta sigorta/kasko yaptırmış olacak. Artırımda bulunulan yıllar için gelir ve kurumlar vergisi incelemesi ve bu yıllara ilişkin olarak vergi türleri için daha sonra başka bir tarhiyat yapılmayacak.

Artırılan matrahlar yüzde 20 üzerinden vergilendirilecek. Bu kapsamda artırılan matrah, 2020 için 127 bin 500 liradan, 2019 için 112 bin 400 liradan, 2018 için 105 bin 800 liradan az olamayacak. Ancak matrah artırımı yapılan yıl için beyannamesini zamanında vermiş ve vergisini ödemiş olanlar ise yüzde 15 vergiye tabi tutulacak.

Kasa mevcutları ve işletmenin esas faaliyet konusu dışındaki işlemleri dolayısıyla ortaklarından alacaklı bulunduğu tutarlar ile ortaklara borçlu bulunduğu tutarlar arasındaki net alacak tutarları ile bunlarla ilgili diğer hesaplarda yer alan işlemlerini 31.08.2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) vergi dairelerine beyan etmek suretiyle ve beyan edilen tutarlar üzerinden önceki düzenlemelerde yüzde 5 oranında vergi ödeyerek kayıtlarını düzeltebileceklerdir. Burada yüzde 5 yerine daha önceki düzenlemede olduğu gibi yüzde 3 olarak düzeltme fırsatı verilmesi uygun olacaktır.

Uzun zamandır beklenen ve bizim de birkaç kez köşemizde dile getirdiğimiz bu düzenlemeler hem vatandaşı ve hem de devleti memnun edecek.

Resul Kurt


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.