e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Askerliğim emeklilik şartlarımı değiştirir mi?

08.10.2020 06:33 | Güncelleme: 08.10.2020 06:33

Askerlik borçlanması yaparsam, ne zaman emekli olurum?

SSK başlangıç tarihim 21 Mayıs 1997 olup 5980 gün primim var. 1991-1992 arası 15 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanması yaparsam, ne zaman emekli olurum?

Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5825 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Sigorta başlangıç tarihinizi 23 Kasım 1995’e götürecek kadar askerlik süreniz olmadığından, askerlik borçlanması emekli olma şartlarınızı değiştirmez. Sadece prim ödeme gün sayınızı artırır.

1800 gününüz varsa malulen emekli olabilirsiniz.

Soru: 10 Ocak 1961 doğumluyum. 1983’te sigorta girişim var. Kendi işyerim vardı. 1996’da kapattım. Daha sonra sigortalı şoförlük yaptım. Şu an 1013 gün sigortam var. Ayrıca kanser hastasıyım, 3 senedir mücadele ediyorum. Yüzde 85 engelli raporum var. Emekli olma şansım var mı?  

Cevap: 1983 ile 1996 arasında ne kadar prim ödediğinizi belirtmemişsiniz. Şayet hastalığınız ilk defa sigortalı olduğunuz 1983’te yoksa ve toplam 1800 gün priminiz varsa raporunuz ve raporunuzun tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu, malul olduğunuza karar verirse, malulen emekli olabilirsiniz (10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve yüzde 60 oranında işgücü kaybı şartlarıyla).

MEMURİYET SONRASI SSK’LI ÇALIŞSAM EMEKLİ SANDIĞI HAKKIM YANAR MI?

SORU: 1974 doğumluyum. 8 Temmuz 1998 tarihinde askerlik borçlanması ile sigortam başladı. 8 Temmuz 2023’te Emekli Sandığı’ndan emekliliğe hak kazanıyorum. Ancak yaştan dolayı emekli olamıyorum. Hizmet süremi 25 tam yıla (9000 güne) tamamlayacağım 8 Temmuz 2023’te kurumdan istifa edip, özel sektörde öğretmenlik yapmak istiyorum.

Bu durumda; son 7 yıl yasasına tabi olduğum için Emekli Sandığı hakkım yanar mı? SSK’dan mı emekli olurum yoksa Emekli Sandığı’ndan mı? Tercihim elbette Emekli Sandığı. 49 yaşından 57 yaşına kadar sigortalı çalışırsam yine de Emekli Sandığı’ndan emekli olur muyum? 

CEVAP: Emekli Sandığı’nda hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlayıp, görevinizden emekli olacağınız yaşı doldurmak üzere ayrıldıktan sonra özel sektörde 1259 günden fazla sigortalı çalışmanız halinde SSK’dan emekli olmak durumunda kalırsınız. Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için SSK’ya 1259 günden fazla prim ödememelisiniz.

Ödediğim primi nasıl geri alabilirim? 

Soru: 1963 doğumluyum. SSK giriş tarihim 23 Temmuz 1987 olup toplam 608 gün prim ödemem var. Yüzde 40 engelli raporum var. Hiçbir şekilde primi tamamlama ve geriye dönük ödeme şansım yok. Durumu iyi olmayan ve hiç geliri olmayanları ‘devlet emekli ediyor’ diye bir yazı okumuştum. Bu doğru mu, emekli olabilir miyim? İkinci sorum da ödenmiş primler geri alınabiliyormuş. 

Cevap: Okuduğunuz yazı maalesef doğru değil. Durumu iyi olmayan ve geliri olmayanları devletin emekli etme gibi bir uygulaması yok. Ancak engellilere, 65 yaşını doldurup da kimsesi olmayan muhtaç vatandaşlara devlet değişik adlarda sosyal yardımda bulunmakta. Engelli olup, muhtaç durumda olduğunuza göre, bulunduğunuz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne engelli aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

Emekli olunacak yaşı doldurduğu halde emekli olacak kadar primi olmayanların talep etmeleri halinde ödedikleri prim ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altında kendilerine iade ediliyor. Ancak iade edilecek prime 1 Ekim 2008’e kadar faiz, güncelleme vb. bir fark hesaplanmadığından prim iadesi olarak alınan para taksi, dolmuş parasını dahi karşılamamakta. Prim iadesini 2023’te 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte talep edebilirsiniz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.