» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Askerliğimin tamamını borçlanmalı mıyım?

 
26.02.2021 05:21 | Güncelleme: 26.02.2021 05:21

Askerliğimin tamamını borçlanmalı mıyım? Yoksa bir kısmını borçlansam emekliliğime faydası olur mu? Ne zaman emekli olabilirim?

24 Ocak 1976 doğumluyum. 1 Haziran 1998’de SSK’lı olarak çalışmaya başladım. 7857 gün prim ödemem var. Halen çalışmaya devam etmekteyim. Askerliğimi sigorta başlangıç tarihimden önce yaptım. Askerliğimin tamamını borçlanmalı mıyım? Yoksa bir kısmını borçlansam emekliliğime faydası olur mu? Ne zaman emekli olabilirim?  

5900 günden fazla prim ödemeniz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, askerlik sürenizin 370 gününü borçlanmanız halinde sigorta başlangıç tarihiniz 370 gün geri gider ve emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

VERGİ İNDİRİMİ ALIP EMEKLİ OLMAYA BAKIN

15 Temmuz 1973 doğumluyum. SGK başlama tarihim 12 Kasım 1998. Toplam 5325 gün primim var. 4/A’ya tabi halen çalışmaktayım. Yüzde 43 engelli raporum bulunuyor. Vergi indirimi evrakımı bekliyorum. 1993-1994 arasında 19 ay askerlik yaptım. Normalde askerlik borçlanması yaptığım zaman 56 yaş ve 5825 günle emekli oluyorum. Vergi indirimi ile de emeklilik şartlarını sağlamış oluyorum.

Askerlik borçlanması yaparsam emekli maaşımda tahmini ne kadar bir artış olur? Vergi indiriminden emekli olacağımdan, askerlik borçlanması yapmasam da normal şartlarda emekli olacağıma göre emekli maaşıma bir ilave ödeme yapılıyor mu?  

Askerlik borçlanması ile aylık bağlama oranınızı artırırsınız. Ancak aylık bağlama oranı artışının, emekli aylığınızı yükseltip yükseltmeyeceği çalışma hayatınız boyunca üstünden prim hesaplanan kazanç tutarınıza ve prim ödeme dönemlerinize göre değişir.

Çünkü 2000’den önce, 1 Ocak 2000 ile 1 Ekim 2008 arası ve 1 Ekim 2008’den emekli olunan tarihe kadar ödenen primler emekli aylığını farklı ağırlıkta etkiliyor. Muhtemelen asgari ücret üstünden prim ödediğinizden, hesaplanacak emekli aylığınız taban aylıktan az olacağından, aylığınız taban aylık üzerinden bağlanacak. Bu nedenle bize göre askerliğinizi borçlanmanıza gerek yok.

Ancak prim hesabına esas kazancın üst sınırından prim ödemişseniz askerliğinizi borçlanmanızda yarar var. Çünkü askerlik borçlanması emekli aylığını yaklaşık olarak yüzde 3 artırır. Asgari ücretten prim ödememişseniz vergi indirim hakkı alıp bir an önce emekli olmaya bakın.

 Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim?

1 Temmuz 1981 doğumluyum. Bağkur girişim 8 Nisan 2003’te ve 2 Haziran 2020’de Bağkur’u terk ettim. Bağkur’a 17 yıl 1 ay 25 gün prim ödedim. Şu anda SSK’lıyım. Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim? 

Bağkur’dan sonra başlayan sigortalı çalışmanızla SSK’ya en az 1260 gün (3.5 yıl) prim ödemeniz halinde emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olursunuz. 1260 günden sonra prim ödemeseniz de 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.