» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Askerlik Borçlanmasının emekliliğe katkısı ne olur?

 
05.04.2021 04:13 | Güncelleme: 05.04.2021 04:13

Askerlik süremi borçlanırsam ve prim ödersem emekli olacağım tarihi öne çekebilir miyim? Askerlik borçlanmasının katkısı ne olur?

Soru: 11 Temmuz 1978 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 12 Eylül 1994 olup zorunlu stajım vesilesiyle yapılmıştır. SSK’lı işe giriş tarihim 10 Mayıs 1999’dur. Toplam 5820 gün prim ödemem var. 2002 yılında kısa dönem olarak 8 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekliliği hak ediyorum? Askerlik süremi borçlanırsam ve prim ödersem emekli olacağım tarihi öne çekebilir miyim? Askerlik borçlanmasının katkısı ne olur? l MEHMET

Cevap:

1) Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 155 gün daha prim ödeyerek priminizi 5975 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

2) Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınızdan, borçlanma emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Sadece prim ödeme gün sayınızı artırır. Priminiz yeterli olduğundan, askerliğinizi borçlanmanıza gerek yok.

ÜÇ DOĞUM BORÇLANMASIYLA 2160 GÜN KAZANILABİLİR

Soru: 3 Eylül 1973 doğumluyum. Sigorta girişim 28 Eylül 1991. Evli ve üç çocuk sahibi kadınım. Şu an için 1810 gün primim var ve sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum. 3 çocuk borçlanması ile ne zaman emekli olabilirim? Ayrıca 3600 gün üzerinden nasıl emekli olabilirim? Doğumlar sigortalı olduktan sonra oldu.  

Cevap: Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Doğumlarınız arasında iki yıl süre varsa doğum sonralarındaki iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Söz konusu sürelerde hiç prim ödemediğinizi varsayarsak, üç doğumunuzu borçlanarak toplam 2160 gün kazanabilirsiniz.

Doğum borçlanmasından sonra 1555 gün daha prim ödeyerek priminizi 5525 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 1790 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün. (15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

Vazife malulü olmak için hizmet olması lazım.

Soru: Mahkeme vazife malullüğüme karar verdi. SGK ise ihya işlemi yaptıktan sonra işlem tesis edeceğini bildirdi. Vazife malullüğünde hiçbir prim, sigorta vb. şart aranmadığı halde bu talep için izlemem gereken yol ne olmalıdır? l Hasan KOCAMANOĞLU

Cevap: Vazife malulü aylığı bağlanırken her ne kadar hizmet yılına bakılmadan 30 yıl üzerinden veya hizmet süresi 30 yıldan fazla ise normal hizmet süresi üzerinden aylık bağlanmaktadır. Dolayısıyla vazife malullüğü aylığı bağlanması için sigortalı olunması gerekmektedir. Sigortalı sayılmak için de mutlaka adınıza bir gün de olsa prim yatırılmış olması gerekiyor.

Sorunuzdan emeklilik şartlarını sağlayamadığınızdan, toptan ödeme yapılarak hizmetinizin tasfiye edilmesine karşın, dava açarak vazife malulü sayılması yönünde mahkeme kararı çıkarttığınız anlaşıyor. Bu durumda vazife malulü sayılmanız için; öncelikle sigortalılık tespitiniz yapılması, dolayısıyla hizmetinizin ihya edilerek adınıza prim ödenmesi ve sigortalılık tescilinizin de canlandırılması gerekmektedir.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.