» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emekli Olabilirsiniz

 
01.09.2021 05:02 | Güncelleme: 01.09.2021 05:02

16 Kasım 1999 da sigorta başlangıcım var. Askerliğim 13 Mart 1998 de başladı. 18 ay askerlik yaptım. Askerliği borçlansam bana faydası nedir?

Emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 7000 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Tamamına gerek yok, askerlik sürenizin bir yılını borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz ve toplam 5900 gün prim ödeme şartıyla 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bir yıl askerlik borçlanması priminizi 360 gün artırıyor, emeklilik yaşınızı 60’tan 57’ye düşürerek üç yıl erken emekli olmanızı sağlıyor. Askerliğinizin tamamını borçlanmanız halinde, yine aynı şartlara tabi olursunuz. Ancak borçlanmayla prim gün sayınız 6 ay (180 gün) daha artar.

3600 günle emekli olabilir miyim?

Soru: 1970 doğumluyum. SSK girişim 1988’de olup 3600 gün prim ödemem var. Acaba ne zaman emekli olabilirim? 3600 günden emekli olabilir miyim?  

Cevap: 3600 gün priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 1988’deki sigorta başlangıcınız 23 Mayıs’tan önceki bir tarih ise 1625 gün daha prim ödeyerek priminizi 5225 güne, sonraki bir tarih ise 1700 gün daha prim ödeyerek priminizi 5300 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

ALIŞVERİŞ ÇEKİ PRİME TABİ TUTULUR MU?

Soru: Çalışanlarımıza yardım mahiyetinde belirli ihtiyaçlarını karşılamak üzere alışveriş çeki vermeyi düşünüyoruz. Verdiğimiz çeklerle çalışanımızın çekin geçerli olduğu yerden alışveriş yaparak ihtiyacını gidermesini amaçlıyoruz. Bu çeklerin karşılığı olan tutarları prime tabi tutacak mıyız? 

Cevap: SGK’nın konuyla ilgili genelgesinde ‘Alışveriş çekleri, hamiline üzerinde yazılı tutar kadar alışveriş yapma imkanı sağlayan bir ödeme aracı olup, bu çekler sigortalılara, gördükleri işe karşılık olmaksızın, belli ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak işverenler tarafından yardım amaçlı verilmekte ve sadece ayakkabı, giyim, erzak vb. gibi çekte belirtilen ihtiyaca karşılık çek hamiline alışveriş yapma imkanı sağlamaktadır.

Dolayısıyla alışveriş/hediye çeklerinin ücret ya da ücret niteliğinde kazanç kavramı içinde yer almadıkları dikkate alınarak, işverenlerin sigortalılara vermiş oldukları alışveriş/hediye çekleri prime esas kazanç kapsamında değerlendirilemeyecektir’ açıklaması yapılmıştır. Bu doğrultuda sigortalılarınıza yardım mahiyetinde belli bir yerden belirli malları almak üzere vereceğiniz alışveriş çekleri prime tabi tutulmayacaktır.

5375 GÜNÜNÜZ VARSA HEMEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

SORU: 2 Şubat 1970 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 15 Temmuz 1987’dir. 18 ay da askerlik yazarsak ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödeme gün sayınızı bildirmemişsiniz. Süre ve yaş şartlarını sağladığınızdan, 5375 gün prim ödemeniz varsa istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz. Priminiz yeterli değilse priminizi 5375 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması priminizi 540 gün artırır.

ASKERLİĞİMİN NE KADARINI BORÇLANMALIYIM?

Soru: 3 Aralık 1971 doğumluyum. İlk sigorta girişim 1 Eylül 1997’dir. Askerliğimi 1994-1996 arasında yaptşım. Kaç yaşında emekli olurum? Askerliğimin ne kadarımı borçlanmalıyım?  

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 5900 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 57 yaşı dolduracağınız 3 Aralık 2028’de emekli olabilirsiniz. Askerliğinizin 100 gününü borçlanmanız halinde, toplam 5825 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 56 yaşınızı dolduracağınız 3 Aralık 2027 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.