» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Askerlik borçlanması emekliliğimi öne çeker mi?

 
12.05.2021 04:23 | Güncelleme: 12.05.2021 04:23

Askerlik borçlanması emekliliğimi öne çeker mi? Ne zaman emekli olurum?

18 Ekim 1979 doğumluyum. SSK girişim 4 Aralık 2020’de oldu ve SSK’ya 2200 gün prim ödedim. 24 Eylül 2007’de kadrolu memuriyete başladım. 21 Şubat 1999 tarihinden itibaren 18 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanması emekliliğimi öne çeker mi? Ne zaman emekli olurum? 

Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için 25 yıl fiili hizmet ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı değiştirmeyecektir. Toplam hizmet sürenizi 25 tam yıla (9000 güne) tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Askerliğimi borçlanırsam emeklilik yaşına ve sigorta gününe ne fayda sağlar? 

SORU: 13 Mart 1973 doğumluyum. SSK’ya girişim 15 Mart 1995’te oldu. 1996’ya kadar 128 gün prim ödemem var. 1993 yılında 2 tertip olarak 19 ay askerlik yaptım. 1997-2008 yılları arasında 4061 gün Bağkur’a prim ödemem var. 2009-2021 arasında SSK’ya 1108 gün prim ödedim. Toplam 5347 gün primim oldu. Askerliğimi borçlanırsam emeklilik yaşına ve sigorta gününe ne fayda sağlar? Kaç yaşında, ne zaman emekli olurum? 

CEVAP: Primi ödenen son 7 yılda (son 2520 gün prim içinde) fazla prim ödenen sigortalılık statüsünden emekli olunuyor. 152 gün daha prim ödeyerek Bağkur’dan sonra SSK’ya ödediğiniz primi 1260 güne tamamlamanız halinde, SSK şartlarıyla emekli olma hakkı elde edersiniz. Askerlik sürenizin 10 ayını borçlanmanız halinde de SSK’dan emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz.

Borçlanmayla primi tamamlamış olacağınızdan, borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşınızı dolduracağınız 13 Mart 2027’de emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi borçlanmazsanız SSK’ya 403 gün daha prim ödeyerek priminizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla, 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekliliğiniz mümkün. Askerlik borçlanmasıyla bir yıl erken emekli olabilirsiniz.

KISMİ ZAMANLI ÇALIŞMA BÖLÜNÜRSE TEKRAR BU HAKTAN YARARLANILAMAZ

Soru: Çocuğumun ilköğretim çağına gelmesine kadar kısmi zamanlı çalışma hakkımı kullanıyorum. Çocuğum daha 4 yaşında. İşverenim ihtiyaçtan dolayı 5-6 ay için tam çalışmaya dönmemi, sonra yine kısmi zamanlı çalışmaya devam etmemi istiyor. Böyle bir uygulama var mı? 

Cevap: Doğuma veya evlat edinmeye bağlı, analık izninin, yarım zamanlı çalışma izninin veya 6 aylık ücretsiz iznin bitiminden sonra çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar işçi olan anne veya babasından biri kısmi süreli çalışma talebinde bulunabiliyor.

Ancak kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi, aynı çocuk için bir daha bu haktan faydalanmamak üzere tam süreli çalışmaya dönebiliyor. İşverenin istediği gibi kısmi çalışmayı bırakırsanız 5-6 ay çalışıp tekrar bu kapsamda kısmi zamanlı çalışmaya geçemezsiniz.

Ne zaman emekli olabilirim? Askerliğimi ödemem gerekir mi?

SORU: 10 Mart 1969 doğumluyum. 3 Ocak 1992 ile 28 Aralık 1997 arasında SSK’ya (4A) 1347 gün prim yatırdım. 29 Aralık 1997 ile 3 Haziran 2006 arası isteğe bağlı Bağkur’a prim ödemem oldu. 3 Haziran 2006’dan itibaren ise basit usul Gelir Vergisi mükellefi olarak (4B) sigortalısıyım. Ne zaman emekli olabilirim? Askerliğimi ödemem gerekir mi? 

CEVAP: Askerlik sürenizi borçlanırsanız, Bağkur’dan emekli olmak için 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Boşluğunuz yoksa prim ödemeniz yeterli olduğundan, 53 yaşınızı dolduracağınız 10 Mart 2022 tarihinde emekli olmanız mümkün.

Ne zaman emekli olabilirim?

 Soru: 1 Şubat 1970 doğumluyum. Sigorta girişim 16 Ocak 1996. Toplam 5567 gün prim ödemem var. 18 ay askerlik borçlanması yaparsam, ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Askerlik sürenizin iki ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ve 55 yaş şartlarına tabi olursunuz. Borçlanmadan sonra 123 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla, 55 yaşınızı dolduracağınız 1 Şubat 2025 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.