» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Askerlik borçlanması ile yaşı öne çekebilir miyim?

 
31.08.2021 05:06 | Güncelleme: 31.08.2021 05:06

Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptıysanız askerlik borçlanması prim ödeme gün sayınızı artırır.

Soru: 21 Nisan 1975 doğumluyum. SGK başlangıç tarihim 3 Kasım 1997 olup 6120 gün prim ödemem var. Askerliğimi 26 Ağustos 2002 ile 10 Ekim 2003 arasında yaptım. Askerlik borçlanması ile yaşı öne çekebilir miyim?  

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınızdan askerlik borçlanması prim ödeme gün sayınızı artırır. Ancak emekli olma şartlarınızı değiştirmez. Yani yaşı öne çekmez. Priminiz de yeterli olduğundan bize göre askerliğinizi borçlanmanıza gerek yok.

1994’TEN KAYIT YAPTIRABİLİR MİYİM?

SORU: 22 Haziran 1974 doğumluyum. SSK giriş tarihim 21 Mayıs 1993. 3400 gün primim var. 1994-2009 arasında vergi mükellefiydim ama Bağkur tescil kaydım yok. Bağkur borçlanması yapabilir miyim? Sigorta sonrası askerlik yaptım. Emekli olmak için ne şartlar gerekiyor?

CEVAP: Sizin gibi Bağkur’a süresi içinde kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008’den itibaren başlatılıyor. Bu nedenle 1994’ten Bağkur’a kayıt yaptıramazsınız. SSK’da emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. 2275 gün daha prim ödeyerek priminizi 5675 güne tamamlarsanız 54 yaşınızı dolduracağınız 22 Haziran 2028’de emekli olabilirsiniz. Muhtemelen 18 ay askerlik yaptınız. Askerliğinizi borçlanıp, 1735 gün daha prim ödemek suretiyle priminizi 5675 güne tamamlayabilirsiniz.

Askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim? 

Soru: 25 Ocak 1972 doğumluyum. SSK giriş tarihim 18 Ocak 1994’tür. Askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: Askerlik tarihinizi ve süresini bildirmemişsiniz. Sorunuzu sigorta başlangıç tarihinden önce 18 ay askerlik yaptığınız varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Askerlik sürenizin 14 ayını borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Toplam 5600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 53 yaşınızı dolduracağınız 25 Ocak 2025’te emekli olabilirsiniz.

BORÇLANMA EMEKLİ OLACAĞINIZ TARİHİ DEĞİŞTİRMEZ

SORU: 26 Ağustos 1982 doğumluyum. SSK başlangıcım 30 Nisan 2008. 16 Ağustos 2014 tarhinden beri kesintisiz çalışıyorum. 2710 gün primim var. 7000 gün primi doldurmak için yaklaşık 12 yıl çalışmalıyım. 13 Aralık 2010-13 Mart 2012 arasında 15 ay askerlik yaptım. Askerlik süresini borçlanarak, sigorta başlangıç tarihimi öne çekebilir miyim?  

CEVAP: İki şekilde emekli olabilirsiniz. 1) 4290 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte. 2) 1790 gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla yine aynı tarihte yani 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak). Askerlik borçlanması sigortalı çalışma sürenizi öne çeker ve priminizi artırır. Ancak emekli olma şartlarınızı dolayısıyla emekli olacağınız tarihi değiştirmez.

Memur maaşındaki yükseliş bedelli askerliği de artırır

Soru: Askerliğimi bedelli olarak yapmak istiyorum. Ama bedeli de sürekli artıyor. Bu yıl içinde bedelli askerlik yapmak ile 2022 yılında yapmak arasında çok fark var mı?  

Cevap: Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyenlerden, TSK’nın ihtiyacı dikkate alınarak Milli Savunma Bakanlığı’nca belirlenecek sayıda yükümlü, 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardaki bedeli, silah altına alınmadan önce peşin olarak ödemeleri ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaları halinde, askerlik hizmetini yapmış sayılıyorlar.

2021 yılı sonuna kadar bedelli askerlik tutarı 43 bin 151 liradır. Son yapılan toplu sözleşmeye göre memur maaş katsayısı artışlarına bağlı olarak Ocak-Haziran 2022 döneminde 45 bin 308 lira, Temmuz-Aralık 2022 döneminde 48 bin 479 lira olacaktır. Bu tutarlar enflasyon farkı olmayacağı varsayımına göre hesaplanmıştır. Belirtilen dönemlerde, enflasyonun memur maaşlarına yapılan zamlardan yüksek çıkması halinde, memur maaşları enflasyon farkı kadar artırılacağından, bu tutarlar da enflasyon farkı oranında artacaktır.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.