e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Askerlik borçlanması sigorta başlangıcımı geri çeker mi?

02.09.2020 05:14 | Güncelleme: 02.09.2020 05:14

Askerlik borçlanması sigorta girişimi geri çeker mi? Bunun emeklilik yaşına ve maaşa etkisi olur mu?

15 Haziran 1970 doğumluyum. Mayıs 1994’te askere gittim. Sigorta girişim 15 Temmuz 1996'da oldu. Primi tamamladım, 56 yaşı bekliyorum. Askerlik borçlanması sigorta girişimi geri çeker mi? Bunun emeklilik yaşına ve maaşa etkisi olur mu?

5825 gün priminiz varsa sorunuzda belirttiğiniz gibi 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizin 7 ayını borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 7 ay geri gider. Bu durumda emeklilik için 25 yıl sigorta süresi, 5750 gün prim ve 55 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşınızı dolduracağınız 15 Haziran 2025’te emekli olabilirsiniz.

EMEKLİLİK TARİHİNİZ 5 ŞUBAT 2022

SORU: 5 Şubat 1974 doğumluyum. Uzun vade sigorta başlangıç tarihim 10 Mayıs 1992. Toplam 6885 gün prim ödemem var. Sigorta kolu 4A (bu arada babamdan dolayı yetim aylığı alıyorum). Ne zaman emekli olurum?  

CEVAP: Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim yatırmasanız da 48 yaşınızı dolduracağınız 5 Şubat 2022’de emekli olabilirsiniz.

İTFAİYECİ YIPRANMA ALIYOR MU?

Soru: 1975 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 16 Mayıs 1994. Toplam 8250 gün primim var. İtfaiye müdürlüğünde 4A statüsünde çalışıyorum. İtfaiyede çalışanlar için getirilen Fiili Hizmet Süresi Zammı’ndan (FHZ) yararlanıyor muyum? Ne zaman emekli olurum?  

Cevap: 1 Ekim 2008’den itibaren itfaiyecilere 360 gün çalışmaya karşılık 60 gün Fiili Hizmet Süresi Zammı (FHZ) getirildi. Ancak FHZ, işin tehlikesine maruz kalınan çalışma süresi için uygulanıyor. Bir başka ifadeyle; kurumunuz puantaj usulü ile yangın söndürdüğünüz saatleri tespit edecek. Yangın söndürdüğünüz saatlere göre yangında çalıştığınız günü bularak SGK’ya bildirecek.

Yangın söndürdüğünüz gün sayınızın altıda biri kadar FHZ kazanacaksınız. Yangın söndürmediğiniz günler için FHZ hesaplanmayacak. Kazanacağınız FHZ, hizmet sürenize eklenecek ve 3 yılı geçmemek üzere yarısı, emekli olacağınız yaş haddinden düşülecektir. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Hak kazanacağınız FHZ’nin 3 yılı geçmemek üzere yarısı 54 yaştan düşülecek. Örneğin; 1 Ekim 2008’den beri 2160 gün yangın söndürdüğünüzü varsayarsak, 360 gün (2160/6) FHZ kazanırsınız. Bu süre priminize eklenecek, yarısı olan 180 gün de 54 yaştan düşülecek ve 53 yaş 6 ayı dolduracağınız tarihte emekli olabileceksiniz.

ASKERLİĞİ BORÇLANABİLİR MİYİM?

SORU: 1 Mayıs 1970 doğumluyum. SSK girişim 1 Kasım 1993’te oldu. 7800 günden fazla prim ödemem bulunuyor. 1993’te askerliğimi 19 ay olarak tamamladım. Borçlanma imkanım var mı? 7 aydır işsizlik maaşı alıyorum. Ne zaman emekli olurum?  

CEVAP: Askerliği borçlanma hakkınız var. Sorunuzdan askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınız anlaşılıyor. Askerlik sürenizin bir yılını borçlanmanız halinde, emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan, borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşı dolduracağınız 1 Mayıs 2023’te emekli olabilirsiniz.

YAŞ HADDİNDEN EMEKLİLİK İÇİN 9 EKİM 2023’Ü BEKLEYECEKSİNİZ

Soru: 9 Ekim 1965 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1 Ekim 1996’da oldu. 3653 gün primim var. Ne zaman emekli olurum?  

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız 9 Ekim 2023’te emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.