» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Askerlik borçlanmasıyla bir yıl erken emekli olabilirsiniz

 
31.05.2021 04:38 | Güncelleme: 31.05.2021 04:38

Askerden sonra sigortalı oldum. Emeklilik yaşımı geri çekmek için, kaç ay askerlik borçlanması yapmam gerekiyor ve ne kadar gün geri alabiliyorum?

Soru: 10 Aralık 1970 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 2 Aralık 1991 olup 9966 gün prim ödemem var. 18 ay askerlik yaptım. Askerden sonra sigortalı oldum. Emeklilik yaşımı geri çekmek için, kaç ay askerlik borçlanması yapmam gerekiyor ve ne kadar gün geri alabiliyorum? 

Cevap: 5600 günden fazla prim ödemeniz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizin 190 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşınızı dolduracağınız 10 Aralık 2022’de emekli olabilirsiniz. 190 gün askerlik borçlanmasıyla bir yıl erken emekli olmaktasınız.

TAVANDAN PRİM ÖDEYENLERİN AYLIĞI YÜKSEK OLUR

SORU: 27 Mart 1970 doğumluyum. SSK girişim 1988 olup 2001’de yurtdışına gittim. Döndüğümde kalan günlerimi borçlanıp ödedim. Tahsis çıktı. Fakat maaşım henüz belli değil. Maaşım kaç lira olur? 2001 öncesi çalışmalarımın çoğu tavandan yattı. 

CEVAP: Emekli aylığı tutarını üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ile prim gün sayısı birlikte belirliyor. Tabii prim ödenen dönemler de çok önemli. Çünkü 2000’den önce, 1 Ocak 2000 ile 1 Ekim 2008 arası ve 1 Ekim 2008’den emekli olunan tarihe kadar ödenen primler emekli aylığı tutarını farklı ağırlıkta etkiliyor. Bu nedenle bu veriler olmadan emekli aylığı hesaplanması mümkün değil. Ancak 2000’den önce ödediğiniz primler tavandan ve prim gün sayısı fazlaysa, emekli aylığınızın yüksek olacağına hiç şüphe yok.

SÜRENİZ ŞARTLARI DEĞİŞTİRMEYE YETERSİZ

Soru: 1 Kasım 1972 doğumluyum. İlk sigorta (SSK) girişim 5 Ekim 1996 olup 1005 gün prim ödemem var. Bu arada 8 ay kısa dönem askerlik yaptım ama saydırmadım. Daha sonra 14 Aralık 2000 tarihinde bir kamu kurumunda devlet memuru olarak göreve başladım ve memurluk görevim devam ediyor. Askerliğimi saydırmadan ve saydırırsam ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap: Emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. Mart 2023’e kadar görevinize devam ederek hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız 1 Kasım 2029’da emekli olabilirsiniz.

Emeklilik şartlarınızı değiştirerek bir yıl erken emekli olmanız için, en az 9 ay askerlik süresi lazım. Maalesef 8 ay olan askerlik sürenizi borçlansanız da emekli olacağınız yaş değişmez. Sadece hizmet süreniz 8 ay artar. Emekli olacağınız yaşı doldurana kadar hizmet eksiğinizi tamamlayabileceğinizden bize göre askerliğinizi borçlanmanıza gerek yok.

45 YAŞI DOLDURUYORSANIZ EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

SORU: 6 Aralık 1988 Bağkur girişliyim. Bağkur’a 17 yıl 10 ay 20 gün prim ödemem var. Daha sonra da 1883 gün SSK’ya prim ödemem bulunuyor. İki yıldır çalışmıyorum. Toplam 8330 gün sigortalılığım görünüyor. Ne zaman emekli olabilirim?  

CEVAP: Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. Bağkur’dan sonra SSK’ya 1260 günden fazla prim ödemeniz olduğundan SSK’dan emekli olacaksınız. SSK’da emekli olmak için; 20 yıl sigorta süresi, 5300 gün prim ve 45 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim şartını sağladığınızdan 45 yaşınızı dolduruyorsanız (sorunuzdan doldurduğunuz anlaşılıyor) hemen, doldurmuyorsanız 45 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

1994’TEKİ PANCAR SATIŞINDAN BAĞKUR’A KAYIT OLUNABİLİR Mİ?

Soru: 7 Haziran 2019’da vefat eden babam, 1994’te bir yıl pancar ekmişti. 2010’dan sonra 743 gün sigortası var. Anneme aylık bağlatabilir miyiz? l ABDULLAH

Cevap: 1994’teki pancar satışına ilişkin elinizde müstahsil makbuzu var mı? Makbuzda Bağkur prim kesintisi görünüyorsa ve pancarı sattığınız kişi veya kurum, bu kesintiyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na intikal ettirmişse babanızın hak sahipleri olarak SGK’ya başvurarak 1994’te Tarım Bağkuru’na kayıt yaptırıp, hesaplanan prim borcunu ödeyerek babanız adına en az 157 gün Bağkur süresi kazanabilirseniz, annenize SSK’dan ölüm (dul) aylığı bağlatabilirsiniz (5 yıl sigortalılık süresi ve 900 gün prim şartlarına tabi olarak).

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.