e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Askerlik dönüşü işçiye tazminat ödemesi yapmak zorunda kalabilirsiniz!

14.11.2019 08:13 | Güncelleme: 14.11.2019 08:13

İşyerinde 1 yıl ve üzerinde çalışması olan işçilere, Askerlik sebebiyle işten ayrılmaları halinde Kıdem tazminatı ödeneceği Kanunda belirtilmiştir.

Zorunlu Askerlik görevini yerine getirmek üzere askere giden çalışanlar askerlik dönüşü çıkmış olduğu firmaya tekrar işe başvurmasıyla ilgili bilinmesi gereken detayları Sosyal Güvenlik uzmanı Taner Özdemir kaleme aldı.

 

Zorunlu Askerlik görevini yerine getirmek üzere askere giden çalışanlar askerlik dönüşü çıkmış olduğu firmaya tekrar işe başvurmasıyla ilgili olarak İş Kanununun 31. maddesinde usul ve esaslar belirtilmiştir.

Buna göre; “herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır” hükmü geçmektedir.

Bu maddeden yola çıkılaraktan, işveren askerlik sebebiyle işten çıkmış olan eski işçiyi aynı görev yada benzeri bir görev pozisyonu tekrar askerlik dönüşü işyerine işe girmeyi talep etmişse öncelikli olarak bu işçinin tercih edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

İşveren öncelikli olarak bu işçiyi görev pozisyonu boş olmuş olsa bile işe almadığı taktirde yine 31. madde kapsamında “ Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat ödemek zorunda kalacaktır.

3 Aylık tazminat ücreti nasıl hesaplanacaktır!

Askerlik dönüşü işe başlatılmayan işçi için 3 aylık tazminat hesabı yapılırken, işçinin çıplak ücreti üzerinden hesaplama yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda kanunda hangi ödemelerin tazminat kapsamında değerlendirileceği ve bu tazminat kalemlerinden hangi vergiler kesileceği açıkça belirtilmektedir. Gelir Vergisi Kanunu kıdem tazminatı alacağını gelir vergisinden muaf tutmuştur. Ancak, askerlik dönüşü işe başlatılmaması nedeni ile ödenmesi gereken 3 aylık ücret tutarındaki tazminatın gelir vergisinden muaf olacağına ilişkin yasal düzenleme olmadığından gelir vergisi ve damga vergisinin kesilmesi gerekmektedir.

İşe başlatılmayan işçi İşe iade davası açabilir mi?

İş Kanununda hangi durumlarda işe iade davasının açılabileceği belirtilmiştir. Dolayısıyla işe iade dava şartlarından biri olan, iş akdinin işveren tarafından feshi halinde işçinin işe iade davası açma hakkının söz konusu olduğu belirtilmiştir. Askerlik dönüşü işe alınmayan işçinin ise işveren tarafından bir feshi söz konusu olmayıp iş akdi işçi tarafından feshedilmektedir.

Bu sebeple Askerlik dönüşü İşe iade davası açmak isteyen işçinin talebi mahkemece de kabul görmeyecektir.

Taner Özdemir
http://www.tanerozdemir.com.tr/askerlik-donusu-isciye-tazminat-odemesi-yapmak-zorunda-kalabilirsiniz.html


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !