e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Askerlik dönüşü işçiye tazminat ödemesi yapmak zorunda kalabilirsiniz!

14.11.2019 08:13 | Güncelleme: 14.11.2019 08:13

İşyerinde 1 yıl ve üzerinde çalışması olan işçilere, Askerlik sebebiyle işten ayrılmaları halinde Kıdem tazminatı ödeneceği Kanunda belirtilmiştir.

Zorunlu Askerlik görevini yerine getirmek üzere askere giden çalışanlar askerlik dönüşü çıkmış olduğu firmaya tekrar işe başvurmasıyla ilgili bilinmesi gereken detayları Sosyal Güvenlik uzmanı Taner Özdemir kaleme aldı.

 

Zorunlu Askerlik görevini yerine getirmek üzere askere giden çalışanlar askerlik dönüşü çıkmış olduğu firmaya tekrar işe başvurmasıyla ilgili olarak İş Kanununun 31. maddesinde usul ve esaslar belirtilmiştir.

Buna göre; “herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır” hükmü geçmektedir.

Bu maddeden yola çıkılaraktan, işveren askerlik sebebiyle işten çıkmış olan eski işçiyi aynı görev yada benzeri bir görev pozisyonu tekrar askerlik dönüşü işyerine işe girmeyi talep etmişse öncelikli olarak bu işçinin tercih edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

İşveren öncelikli olarak bu işçiyi görev pozisyonu boş olmuş olsa bile işe almadığı taktirde yine 31. madde kapsamında “ Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat ödemek zorunda kalacaktır.

3 Aylık tazminat ücreti nasıl hesaplanacaktır!

Askerlik dönüşü işe başlatılmayan işçi için 3 aylık tazminat hesabı yapılırken, işçinin çıplak ücreti üzerinden hesaplama yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda kanunda hangi ödemelerin tazminat kapsamında değerlendirileceği ve bu tazminat kalemlerinden hangi vergiler kesileceği açıkça belirtilmektedir. Gelir Vergisi Kanunu kıdem tazminatı alacağını gelir vergisinden muaf tutmuştur. Ancak, askerlik dönüşü işe başlatılmaması nedeni ile ödenmesi gereken 3 aylık ücret tutarındaki tazminatın gelir vergisinden muaf olacağına ilişkin yasal düzenleme olmadığından gelir vergisi ve damga vergisinin kesilmesi gerekmektedir.

İşe başlatılmayan işçi İşe iade davası açabilir mi?

İş Kanununda hangi durumlarda işe iade davasının açılabileceği belirtilmiştir. Dolayısıyla işe iade dava şartlarından biri olan, iş akdinin işveren tarafından feshi halinde işçinin işe iade davası açma hakkının söz konusu olduğu belirtilmiştir. Askerlik dönüşü işe alınmayan işçinin ise işveren tarafından bir feshi söz konusu olmayıp iş akdi işçi tarafından feshedilmektedir.

Bu sebeple Askerlik dönüşü İşe iade davası açmak isteyen işçinin talebi mahkemece de kabul görmeyecektir.

Taner Özdemir
http://www.tanerozdemir.com.tr/askerlik-donusu-isciye-tazminat-odemesi-yapmak-zorunda-kalabilirsiniz.html
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.