Bağ-Kur primini devlet ödeyecek

09.05.2018 07:23 |

Kamuoyunda SGK ve Maliye borçlarını yapılandıran kanun olarak bilinen "Torba Kanun"da, sadece borç affı ve yapılandırmasına ilişkin hükümler yer almıyor, Kanun aynı zamanda başta Bağ-Kur’lular olmak üzere diğer sigortalılar ve işverenlere yönelik önemli düzenlemeler de içermektedir.

Bu Kanunda yer alan birçok uygulamanın bilinmeyen yönlerini her zaman olduğu gibi ilk defa Türkiye gazetesi aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

SGK Teşvik Hesaplama Programı

Teşvikmatik

Cari ve Geçmiş Dönem Teşviklerinizi Teşvikmatik sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

Genelde SGK teşvikleri sadece işçi çalıştıranlara yönelik prim indirimi şeklinde algılanmaktadır. Oysaki hâlen TBMM’de yer alan "Torba Kanun"la ekonomik büyüme ve kalkınmanın itici gücü, yenilik ve atılımın en önemli kaynaklarından biri olan genç girişimcilere prim istisnası da getirilmektedir.

Bu bağlamda, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. Maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanmak suretiyle vergi teşvikinden faydalanan mükelleflerinden, mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük olanların 1 yıl süreyle aylık prime esas kazançları günlük prime esas kazanç alt sınırının 30 katını geçmemek üzere Hazinece karşılanması öngörülmektedir.
 
Genç girişimcilere verilecek destek tutarı
 
Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. Maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan, Bağ-Kur kapsamında 01/06/2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri, 1 yıl süreyle prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazinece karşılanacaktır.

Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu teşvikten faydalanacaktır.
İş yeri sahipleri Bağ-Kur prim matrahlarını asgari ücretten az olmamak kaydıyla kendileri SGK’ya beyan etmektedirler. Buna göre 2018 yılı için yapacağımız hesaplamada bu kapsamdaki genç girişimcilerin her ay ödeyecekleri en az prim miktarı;
Günlük kazanç alt sınırına göre: 67,65 TLx30x%34,5=700,18 TL’dir.
Buna göre her kapsamdaki genç girişimcilerin her ay elde edeceği avantaj 700,18 TL’dir.
Bu teşvik 1 yıl geçerli olacağı için bir yıllık teşvik avantajı ise 8.402 TL olacaktır.

İsa KARAKAŞ
 

bagkur     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.