Bağ-Kur primini devlet ödeyecek

Eklenme : 09.05.2018 07:23 | Güncelleme : 09.05.2018 07:23


Kamuoyunda SGK ve Maliye borçlarını yapılandıran kanun olarak bilinen "Torba Kanun"da, sadece borç affı ve yapılandırmasına ilişkin hükümler yer almıyor, Kanun aynı zamanda başta Bağ-Kur’lular olmak üzere diğer sigortalılar ve işverenlere yönelik önemli düzenlemeler de içermektedir.Bu Kanunda yer alan birçok uygulamanın bilinmeyen yönlerini her zaman olduğu gibi ilk defa Türkiye gazetesi aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Genelde SGK teşvikleri sadece işçi çalıştıranlara yönelik prim indirimi şeklinde algılanmaktadır. Oysaki hâlen TBMM’de yer alan "Torba Kanun"la ekonomik büyüme ve kalkınmanın itici gücü, yenilik ve atılımın en önemli kaynaklarından biri olan genç girişimcilere prim istisnası da getirilmektedir.

Bu bağlamda, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. Maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanmak suretiyle vergi teşvikinden faydalanan mükelleflerinden, mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük olanların 1 yıl süreyle aylık prime esas kazançları günlük prime esas kazanç alt sınırının 30 katını geçmemek üzere Hazinece karşılanması öngörülmektedir.
 
Genç girişimcilere verilecek destek tutarı
 
Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. Maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan, Bağ-Kur kapsamında 01/06/2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri, 1 yıl süreyle prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazinece karşılanacaktır.

Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu teşvikten faydalanacaktır.
İş yeri sahipleri Bağ-Kur prim matrahlarını asgari ücretten az olmamak kaydıyla kendileri SGK’ya beyan etmektedirler. Buna göre 2018 yılı için yapacağımız hesaplamada bu kapsamdaki genç girişimcilerin her ay ödeyecekleri en az prim miktarı;
Günlük kazanç alt sınırına göre: 67,65 TLx30x%34,5=700,18 TL’dir.
Buna göre her kapsamdaki genç girişimcilerin her ay elde edeceği avantaj 700,18 TL’dir.
Bu teşvik 1 yıl geçerli olacağı için bir yıllık teşvik avantajı ise 8.402 TL olacaktır.

İsa KARAKAŞ
 

 

sgk  bagkur     


 

Pratik_Bilgiler  Muhasebe  SGK

 
E-bültenimize kayıt olun, Güncel Haberler mail adresinize gelsin!  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com