Bağımlı Mali Müşavirlerde Beyanname Gönderimi ve Kaşe Kullanımı

09.05.2019 10:17 |

Hizmet Akdıyle Çalışan Meslek Mensuplarının Çalıştıkları Şirketlerinin Beyannamelerini Gönderimi ve Kaşe Kullanımı

Sigortalı Olarak Çalıştığım Şirketin Beyannamesini Gönderebilir Miyim?

3568 sayılı Kanuna göre Serbest Muhasebecilik veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ruhsatı alan ancak hizmet akdi ile çalışanlar, çalıştıkları işyerinin beyannamelerini imzalayabilirler (gönderebilirler).

Mevzuatımız uyarınca, hizmet akdi ile çalışanların birden fazla işletmede mesleki sorumluluk üstlenmesi, dolayısıyla beyanname göndermesi mümkün değildir. Hizmet akdi ile çalışan meslek mensupları sadece bir gerçek ya da tüzel kişiye ait beyannameleri gönderebilirler. Holding bünyesinde de olsa, her şirketin ayrı bir tüzel kişiliği olup; o tüzel kişilikte çalışan meslek mensubu ancak çalıştığı şirketin beyannamesini gönderebilir. Holdinge bağlı diğer şirketlerin veya dışarıdan farklı şirketlerin beyannamesini gönderemez.

Bu şekilde beyanname gönderecek meslek mensuplarının, "taahhütlü kaşe" almak üzere Odaya müracaat etmeleri gerekmektedir. Taahhütlü kaşe formunda, hangi şirketin beyannamelerinin gönderileceği belirtilmekte, Oda da Gelir İdaresi Başkanlığının bilgi sistemine veri girişi yaparak, meslek mensubunun beyannamesini göndereceği şirketi seçmektedir. Beyannameler ancak bu şekilde gönderilebilmektedir.

Holding bünyesinde de olsa her şirketin ayrı bir tüzel kişiliği olup; o tüzel kişilikte çalışan meslek mensubu ancak çalıştığı şirketin beyannamesini gönderebilir. Holdinge bağlı diğer şirketlerin veya dışarıdan farklı şirketlerin beyannamesini gönderemez

Ayrıca, bu durumda olan meslek mensuplarının, beyannamesini göndereceği şirketin merkezinin bulunduğu yerin bağlı olduğu Odaya kayıtlı olması ve işyerinde 30 gün üzerinden sigortalılığın bulunması zorunludur.

B. Kaşe Kullanımı

Çalışanlar listesine kayıtlı bulunan meslek mensuplarıyla çalışanlar listesine kayıtlı olmamakla birlikte, çalıştıkları mükelleflerin muhasebesinin sevk ve idaresinden sorumlu olan beyannamelerini imzalayan meslek mensupları, düzenledikleri resmi ve mesleki belgelerde TÜRMOB tarafından verilen kaşeyi kullanabilirler

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !