e-Fatura & e-Arşiv GÜNDEM PRATİK BİLGİLER MUHASEBE
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Bağımsız Denetime Tabi Olan Şirketler, Acele Edin!

18.09.2017 06:28 | Güncelleme: 18.09.2017 06:28

Yeni Ticaret Kanununun yürürlüğe girmesi ile gündeme gelen şirketlerin zorunlu olarak Bağımsız Denetim yaptırması Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’nun (KGK) sıkı takibi ile farklı bir boyuta ulaşmış bulunmaktadır.

Daha önce Ticaret Sicil Müdürlüklerine yazmış olduğu yazılarla Bağımsız Denetim yaptırmayan şirketlerin Tescil ve Sicil işlemlerinin yapılmamasını isteyen KGK şimdi de; göndermiş olduğu yazılar ile bağımsız denetime tabi olan şirketlere bağımsız denetim yaptırmalarının zorunlu olduğunu bir kez daha hatırlatarak 2017 takvim yılı için hesap dönemi sonuna kadar denetçi atamaları gerektiğini, denetçi atamamaları halinde ise karşılaşacakları müeyyideleri bildirmektedir.

Yazıya muhatap olan mükellefler böyle bir uygulamaya alışık olmadıkları için ne yapacaklarını tam olarak bilmemekte ve hatta 2017 yılı için denetçi atadıklarını bile düşünmektedirler..
Oysa KGK düzenlemiş olduğu yazıda her yılın denetçisinin ilgili takvim yılında atanmasının zorunlu olduğunu belirtmektedir. Yani 2017 yılının denetçisinin 2017 yılında atanmış olması gerekmektedir. Bu konu ise zaten yasal bir zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Esas olan ve belki de atlanılan konu ise 2017 yılına ilişkin bağımsız denetim çalışmalarının ancak hesap dönemi bittikten sonra yapılacak olmasıdır. Yani 2017 yılı kapanış kayıtları yapılacak gelir tablosu ve bilançoları oluşturulacak denetim ancak 2018 yılında yapılarak KGK ya sunulacaktır.
2017 yılına denetçi atanması aslında denetimde 2018 yılında yapılacağı anlamını taşımaktadır. Ancak mükellefler bu ayrıntıyı kaçırıp farklı tepkiler gösterebilmektedirler.
Bize Göre KGK’nın Göndermiş Olduğu Yazıda En Önemli Husus Bağımsız Denetim Yaptırmayanları Bekleyen Yasal Müeyidelerdir!
Bağımsız denetimi yaptırmamanın müeyyidesi; şirketlerin finansal tablolarının ve yönetim kurulu yıllık faaliyet raporlarının düzenlenmemiş sayılacağıdır. Söz konusu hükmün maddi bir karşılığı yok gibi görülse ve böyle değerlendirilse bile çok ağır bir yaptırım olduğu ve mükellefler için telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaratacağı unutulmamalıdır.
Bu nedenle bizde KGK’nın çağrısına uyarak şirketlerin en geç yıl sonuna kadar bağımsız denetçilerini atamak ve bağımsız denetim sözleşmelerini yapmak zorunda olduklarını bir kez daha hatırlamak istiyoruz.

Yılmaz Sezer
Güncel Group Yönetim Kurulu Başkanı
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL