e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Bağımsız Denetime Tabi Olan Şirketler, Acele Edin!

18.09.2017 06:28 | Güncelleme: 18.09.2017 06:28

Yeni Ticaret Kanununun yürürlüğe girmesi ile gündeme gelen şirketlerin zorunlu olarak Bağımsız Denetim yaptırması Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’nun (KGK) sıkı takibi ile farklı bir boyuta ulaşmış bulunmaktadır.

Daha önce Ticaret Sicil Müdürlüklerine yazmış olduğu yazılarla Bağımsız Denetim yaptırmayan şirketlerin Tescil ve Sicil işlemlerinin yapılmamasını isteyen KGK şimdi de; göndermiş olduğu yazılar ile bağımsız denetime tabi olan şirketlere bağımsız denetim yaptırmalarının zorunlu olduğunu bir kez daha hatırlatarak 2017 takvim yılı için hesap dönemi sonuna kadar denetçi atamaları gerektiğini, denetçi atamamaları halinde ise karşılaşacakları müeyyideleri bildirmektedir.

Yazıya muhatap olan mükellefler böyle bir uygulamaya alışık olmadıkları için ne yapacaklarını tam olarak bilmemekte ve hatta 2017 yılı için denetçi atadıklarını bile düşünmektedirler..
Oysa KGK düzenlemiş olduğu yazıda her yılın denetçisinin ilgili takvim yılında atanmasının zorunlu olduğunu belirtmektedir. Yani 2017 yılının denetçisinin 2017 yılında atanmış olması gerekmektedir. Bu konu ise zaten yasal bir zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Esas olan ve belki de atlanılan konu ise 2017 yılına ilişkin bağımsız denetim çalışmalarının ancak hesap dönemi bittikten sonra yapılacak olmasıdır. Yani 2017 yılı kapanış kayıtları yapılacak gelir tablosu ve bilançoları oluşturulacak denetim ancak 2018 yılında yapılarak KGK ya sunulacaktır.
2017 yılına denetçi atanması aslında denetimde 2018 yılında yapılacağı anlamını taşımaktadır. Ancak mükellefler bu ayrıntıyı kaçırıp farklı tepkiler gösterebilmektedirler.
Bize Göre KGK’nın Göndermiş Olduğu Yazıda En Önemli Husus Bağımsız Denetim Yaptırmayanları Bekleyen Yasal Müeyidelerdir!
Bağımsız denetimi yaptırmamanın müeyyidesi; şirketlerin finansal tablolarının ve yönetim kurulu yıllık faaliyet raporlarının düzenlenmemiş sayılacağıdır. Söz konusu hükmün maddi bir karşılığı yok gibi görülse ve böyle değerlendirilse bile çok ağır bir yaptırım olduğu ve mükellefler için telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaratacağı unutulmamalıdır.
Bu nedenle bizde KGK’nın çağrısına uyarak şirketlerin en geç yıl sonuna kadar bağımsız denetçilerini atamak ve bağımsız denetim sözleşmelerini yapmak zorunda olduklarını bir kez daha hatırlamak istiyoruz.

Yılmaz Sezer
Güncel Group Yönetim Kurulu Başkanı


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL