e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Bağış ve Yardımların İndirimine ilişkin mevzuat eksikliği giderildi.

14.02.2020 06:34 | Güncelleme: 14.02.2020 06:34

Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremin ardından en çok sorulan sorulardan birisi de, deprem nedeniyle yapılan bağış ve yardımların gelir ve kurumlar vergisi matrahlarından indirilip indirilemeyeceği ile ilgiliydi. Çünkü, ciddi tutarlarda bağışta bulunanlar, varsa böyle bir imkândan yararlanmak istiyor.

30 Ocak 2020 tarihinde  yayınlanan "Deprem Yardımı ve Bağışlarınızı Vergi Matrahınızdan İndirebilirsiniz!" başlıklı yazımda; "Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan yardım kampanyalarına makbuz (dekont) karşılığı yapılan ayni ve/veya nakdi bağış ve yardımların tamamının, gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilebildiğini (KVK. Mad. 10/e, GVK Mad. 89/10), şu an için Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem nedeniyle Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan herhangi bir resmi yardım kampanyasının söz konusu olmadığını, yardım kampanyası için bir Cumhurbaşkanı Kararı çıkarılması ya da bu konuda bir Genelge çıkarılmasının yeterli olduğunu, bu şekilde yardım kampanyasına yapılan bağış ve yardımların tamamının şirketlerin kurum kazancından; gelir vergisi mükelleflerinin de beyan ettikleri gelirden indirilebileceğini, aksi halde yapılan bağış ve yardımların tamamının indirilemeyeceğini" belirtmiştim.

Konu ile ilgili olarak kamuoyundan ciddi geri dönüşler oldu, açıkçası bu da beni çok sevindirdi, mutlu etti. Bu konuda Cumhurbaşkanımız tarafından bir karar çıkarılarak yardım kampanyası başlatılması hususunda toplumsal bir mutabakat da oluştu.

Cumhurbaşkanımız Her Zamanki Gibi Konuya Duyarlı Yaklaştı, Gereken Kararı Çıkardı!

Cumhurbaşkanımız her zaman olduğu gibi duyarlı davranarak, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen afetzedeler için insani yardım kampanyası düzenlenmesine karar verdi ve buna ilişkin 2093 sayılı Kararı’nı, 12 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınladı.

Söz konusu Karar ile, insani yardım kampanyasının koordinasyonunu yapmak üzere Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) görevlendirildi. Kararda ayrıca, kampanya kapsamında valilikler, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca toplanan yardımların aktarılması ya da gerçek ve tüzel kişilerce doğrudan bağış yapılması amacıyla kamu bankaları ve özel bankalar nezdinde açılacak hesapların AFAD tarafından duyurulacağını belirtildi.

Yardım Kampanyası Kapsamında AFAD’a Yapılan Bağış ve Yardımların Tamamı Gelir veya Kazançtan İndirilebilecek!

Cumhurbaşkanınca başlatılan yardım kampanyalarına makbuz (dekont) karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağış ve yardımların tamamı, gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilebiliyor (KVK. Mad. 10/e, GVK Mad. 89/10).

Buna göre, 2093 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremden etkilenen afetzedeler için başlatılan insani yardım kampanyası nedeniyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) yapılan nakdi veya ayni bağışların tamamı, beyanname üzerinde ayrıca gösterilerek şirketlerin kurum kazancından, gelir vergisi mükelleflerinin de beyan ettikleri gelirden indirilebilecek.

Söz konusu Kararın yayınlanması ve yardım kampanyasının başlatılmasıyla beraber, bu kapsamda yapılan bağış ve yardımların tamamının beyan edilen gelir ve kazançtan indirilip indirilemeyeceği konusunda ortaya çıkan tereddütler de giderilmiş oldu.

Depremin Meydana Geldiği Tarih ile Yardım Kampanyasının Başlatıldığı Tarih Aralığında Yapılan ve Bağış ve Yardımlar Ne Olacak?

Bu konuda söz konusu Cumhurbaşkanı Kararı’nda açık bir düzenleme yok.

Ancak, depremin meydana geldiği  24 Ocak 2020 ile yardım kampanyasının başlatıldığı 12 Şubat 2020 tarihleri arasında geçen süre aralığında valilikler, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca toplanan yardımlar ile AFAD’a doğrudan yapılan yardımların,  söz konusu 2093 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında AFAD tarafından açılacak banka hesaplarına bu kurumlar tarafından aktarılması şartıyla, yapılan nakdi veya ayni bağışların tamamının beyanname üzerinde ayrıca gösterilmek suretiyle şirketlerin kurum kazancından, gelir vergisi mükelleflerinin de beyan ettikleri gelirden indirilebileceğini düşünüyorum.  Aksine bir görüş, söz konusu Kararın lafzı ve ruhuna aykırı olur.

Sonuç Olarak;

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle bugüne kadar yaklaşık 100 Milyon TL civarında yardım toplandı. Söz konusu deprem nedeniyle başlatılan Yardım Kampanyalarına, vatandaşlarımızın yoğun katılımı ve ilgisi hala devam ediyor. Milletimizin bu gibi zor durumlarda toplumsal iş birliği ve dayanışma gücü takdire şayan, gurur verici. Cumhurbaşkanımızın da, 2093 sayılı Kararı çıkararak insani yardım kampanyası başlatması son derece önemli ve değerli.

Söz konusu yardım kampanyası kapsamında AFAD’a yapılan nakdi veya ayni bağışların yüzde 100’ünün beyanname üzerinde ayrıca gösterilerek beyan edilen gelir veya kazançtan indirilmesinin önündeki eksikliğin giderilmesi, bu konuda yaşanan tereddütleri de ortadan kaldırdı.

Abdullah Tolu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL