Bağkur ve SGK Emeklilik Prim Gün Sayısının Eşitlenmesi

11.01.2019 07:57 |

Türk Gün yazarlarından Özgür Kaya’nın haberine göre Bağkur ve SGK Çalışanları arasındaki Prim Gün Farkı için kanun tasarısı hazırlandı.

Bağkur'luların 2019 yılında Gözü Kulağı Mecliste olcak.

Daha önce Adalet Komisyonunun emeklilik için gerekli prim süresinin eşitlenmesini öngördüğü Emeklilik Prim Gün sayısındaki 800 Günlük Bağlur'lu ve SGK çalışanları arasındaki fark için Bağkur'lular müjde bekliyor. Gelen haberlere göre Bağkur Tasarının 2019 yılında Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. 

2019 Yılında Bağkur Primi 882.65 liraya çıktı. Bağkur'lular Prim Teşviki istiyor.

Asgari Ücret tutarında yapılan değişiklik ile 2019 yılı en düşük Bağkur Primi 700 liradan 882.65 Liraya çıktı. Bağkur Primlerini düzenli ödeyenler için %5 indirim ile 2019 yılıda 838 Lira Bağkur primi ödüyor. Bağkur Tavan Prim Ücreti ise 2019 yılında 6.019 TL. 765 Lİra olan Tarım Bağkur Primleri ise düzenli ödemede 727 Liraya iniyor. Esnafın yüksek prim maliyetleri sebebi ile istekleri ise SGK Primlerine uygulanan teşviklerin Bağkur'lular içinde uygulanması. 

Bağkur ve SGK'lı Çalışanlar arasında emeklilik açısından ne fark var?

SGK'lı çalışanlar için emeklilik tarihi hesaplamasından sigortalıın ilk işe giriş veya sigorta tescil tarihi dikkate alınırken Bağkur'lular ödemem prim gününe bağlı olarak emekli olabiliyor.

Aynı koşullarda Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi bir çalışan 48 yaşında emekli olurken Bağkur'a tabi ise 55 yaşında emekli olabiliyor.

2008 yılında yapılan Sosyal Güvenlik reformu ile işçi ve memurların emeklilik için prim gün sayısı 7.200 gün yani 20 yıl olarak belirlenmişti. Bağkur Primi ödeyenler için ise Emeklilik Prim Gün Sayısının 9.000 gün yani 25 yıl olarak belirlendi. Reform ile SSK'lı bir açluşan ile Bağkur primi ödeyen bir esnaf arasındaki makas açılmış ve adaletsizliğe yol açmıştı. Yasa Meclis'te kabul edilir ise Bağkur'lular da erken emekli olma fırsatı yakalayacak hatta emeklilik maaşlarında yüzde 15 - 20 gibi bir farkla daha fazla emekli maaşına kavuşacaklar.

2008 Yılı Öncesinde Bağkur'lular için Geriye Dönük Borçlanma Hakkı

2008 yılı öncesinde vergi mükellefi olduğu halle Bağkur'a tescil yapmayarak prim ödemesi yapmayan Bağkur'lular da bir defaya mahsus olmak üzere 2008 yılı öncesindeki Bağkur Primlerini borçlanma hakkının verilmesini talep ediyor.

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !