» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Bağkur’da emekli olma şartlarını prim ödeme gün sayısı belirliyor.

 
03.04.2021 04:21 | Güncelleme: 03.04.2021 04:21

Bağkur’da emekli olma şartlarını 1 Haziran 2002 itibarıyla prim ödeme gün sayısı belirliyor.

SORU: İsteğe bağlı sigorta başlangıç tarihim 2 Nisan 1997’dir. Şu an tarım Bağkur’um devam ediyor. Ne zaman emekli olurum? 

CEVAP: Bağkur’da emekli olma şartlarını 1 Haziran 2002 itibarıyla prim ödeme gün sayısı belirliyor. 2 Nisan 1997’den bu tarihe kadar aralıksız prim ödediğinizi varsayarsak, Bağkur’da emeklilik için; 9000 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabisiniz.

Priminizi 9000 güne tamamlayacağınız tarihte 56 yaşı da doldurursanız emekli olabilirsiniz. Dolduramazsanız 56 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Doğum, tarım Bağkur başlangıç tarihinizi, askerlik tarihleriniz (gün, ay yıl olarak) ile askerlik sürenizi ve 1 Haziran 2020 itibarıyla prim ödeme gün sayınızı bildirirseniz sorunuza daha net cevap verebiliriz.

KIZINIZ EMEKLİLİK İÇİN 58 YAŞI DOLDURACAK

Soru: 14 Ekim 1981 doğumlu kızımın SSK giriş tarihi 27 Kasım 2004 olup 3860 gün prim ödemesi var. 2017 doğumlu bir çocuğu var. Ne zaman emekli olabilir? l METİN

Cevap: Kızınız emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. 3140 gün daha prim ödeyerek primini 7000 güne tamamlaması şartıyla, 58 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir. Ayrıca 1360 gün daha prim ödeyerek primini 4500 güne tamamlaması şartıyla, yine aynı tarihte yani 58 yaşını dolduracağı tarihte emekli olması da mümkün (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak). Doğum tarihinden sonraki iki yıl içinde prim ödemediği günleri borçlanma hakkı var. Doğumundan sonraki iki yıl içinde hiç prim ödemediğini varsayarsak doğumunu borçlanarak 720 gün kazanabilir.

Acaba ne zaman emekli olabilirim?  

SORU: 1 Ağustos 1970 doğumluyum. İlk sigorta giriş tarihim 20 Eylül 1987. Acaba ne zaman emekli olabilirim?  

CEVAP: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödeme gün sayınızı bildirmemişsiniz. Süre ve yaş şartını sağladığınızdan 5375 gün priminiz varsa istediğiniz zaman, yoksa priminizi 5375 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

3 çocuk borçlanması yatınca emekli olabilir miyim?

Soru: 1967 doğumluyum. 1986’da 1 aylık sigorta girişim var. 2013’te ek madde 5 kapsamında prim ödemeye başladım. 3 çocuk borçlanması yatınca emekli olabilir miyim? 

Cevap: Doğumlarınız sigorta başlangıç tarihinden sonraysa ve doğumlarınız arasında ikişer yıllık süre varsa, üç doğumunuzu borçlanıp toplam 2160 gün kazanabilirsiniz. Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Doğum borçlanmasından sonra ayrıca sigortalı bir işte çalışarak 1410 gün de prim ödeyerek toplam prim ödemenizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 2025’te 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.