e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Bağkur’dan mı yoksa SSK’dan mı daha erken emekli olunur?

30.07.2020 05:15 | Güncelleme: 30.07.2020 05:15

1957 doğumluyum. İsteğe bağlı Bağkur girişim 20 Aralık 2005 te. 3231 gün primim var. SSK girişim 1 Haziran 2012 de yapıldı ve SSK’ya da 1438 gün prim ödedim. 20 ay askerlik yaptım. Askerliğimi borçlanırsam Bağkurdan mı yoksa SSK dan erken emekli olurum?

Bağkur’dan daha erken emekli olmanız mümkün. İsteğe bağlı olarak Bağkur’a 1260 gün daha prim ödemeniz halinde, Bağkur’dan yaş haddinden emekli olmak için 5400 gün prim ödeme ve 62 yaş şartlarına tabi olursunuz. SSK’dan sonra Bağkur’a ödeyeceğiniz primi, 1260 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

ASKERLİK BORÇLANMASI ERKEN EMEKLİ EDER Mİ?

SORU: 1 Ocak 1972 doğumluyum. Askerlikten sonra 17 Ocak 1994’te SSK’lı olarak işe başladım. 6560 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? 

CEVAP: Priminiz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşı dolduracağınız 1 Ocak 2024’te emekli olabilirsiniz. Askerliğinizin 14 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 13 Ağustos 2025’te emekli olabilirsiniz.

YURTDIŞINDA ÇALIŞIRKEN YURTDIŞI BORÇLANMASIYLA AYLIK BAĞLATILABİLİR Mİ?

Soru: Temmuz 1970 doğumluyum. 1988-2000 arasında Bağkur’a 12 yıl, 6 ay prim yatırdım. 2000’de dondurup, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşamaya başladım. 2003’te askeriyede sözleşmeli personel olarak işe girdim. Burada hizmet veren emeklilik danışmanı, yurtdışı borçlanması, SSK’ya geçiş ve ödemeler yaptırdı.

45 yaşında emeklilik hakkım olduğu bilgisini verdi. Bütün ödemeleri yaptım. Ancak Kıbrıs’ta sigortalı çalışmaya devam ettiğim için maaş alamıyorum. Öncelikle ‘Kıbrıs’tan emekli olmam gerekiyor’ bilgini almıştım. Bu doğru mu? Kıbrıs’tan emekli olduğumda, geriye dönük maaşımı alabilecek miyim?  

Cevap: Emekli aylığı bağlanmamasının nedeni, Kıbrıs’tan emekli olmamanız değil, halen Kıbrıs’ta çalışıyor olmanızdır. Çünkü yurtdışı borçlanmasıyla emekli olup aylık bağlatmak için, yurda kesin dönüş yapılması gerekiyor. Buradaki kesin dönüş ifadesi, ‘yurtdışında çalışıyor’ olmamak ve yurtdışında ikamete dayalı sigorta yardımı veya sosyal yardım almamak anlamına geliyor.

Kıbrıs’ta işten ayrıldığınızda veya emekli olduğunuzda talep etmeniz halinde, Türkiye’de emekli aylığı bağlanır. Ancak Kıbrıs’tan emekli olduktan sonra geriye doğru aylık alamazsınız. Çünkü burada emekli aylığına, Kıbrıs’ta emekli olarak işten ayrıldığınız tarihte hak kazanmaktasınız.

SGK evrakları muhtara bırakılarak tebliğ olur mu?

Soru: SSK başlangıç tarihim 8 Ağustos 1995. Toplam 500 gün prim ödemem var. 1997’den bu yana İsviçre’deyim. 30 Temmuz 2019’da, 1997-2016 yılları arası için ev hanımı olarak 6127 gün yurtdışı borçlanması yaptım. Ödeme yapabilmek için SGK’dan haber bekliyordum. Koronavirüs yüzünden gecikme olabileceğini düşündüm.

Haziranda SGK’yı aradığımda, tebliğ zarfının şubatta gönderildiğini ve muhtarlığa bırakıldığını söylediler. Benim elime teslim edilmedi ve bilgi de verilmedi. Zarfın muhtarlığa bırakıldığından haberim olmadı. Maalesef şubattan bu yana 3 aylık ödeme vakti de dolmuş. Bunun için ne yapmalıyım? Ben ödeme yapmak için bilgi beklerken, böyle bir durumla karşılaştım. 30 Temmuz 2019’daki borçlanmam geçerli olur mu?  

Cevap: 26 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 7226 sayılı ‘Bazı Kanun Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un geçici 1’inci maddesi şu hükmü içeriyor:

SÜRELER UZATILDI

“(1) Koronavirüs salgın hastalığının ülkemizde görülmüş olması sebebiyle yargı alanındaki hak kayıplarının önlenmesi amacıyla;

a) Dava açma, icra takibi başlatma, başvuru, şikayet, itiraz, ihtar, bildirim, ibraz ve zamanaşımı süreleri, hak düşürücü süreler ve zorunlu idari başvuru süreleri de dahil olmak üzere bir hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilişkin tüm süreler; 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu, 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve 12/1/2011 tarihli ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile usul hükmü içeren diğer kanunlarda taraflar bakımından belirlenen süreler ve bu kapsamda hakim tarafından tayin edilen süreler ile arabuluculuk ve uzlaştırma kurumlarındaki süreler 13/3/2020 (bu tarih dahil) tarihinden,

b) 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu ile takip hukukuna ilişkin diğer kanunlarda belirlenen süreler ve bu kapsamda hakim veya icra ve iflas daireleri tarafından tayin edilen süreler; nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere tüm icra ve iflas takipleri, taraf ve takip işlemleri, yeni icra ve iflas takip taleplerinin alınması, ihtiyati haciz kararlarının icra ve infazına ilişkin işlemler 22/3/2020 (bu tarih dahil) tarihinden itibaren 30/4/2020 (bu tarih dahil) tarihine kadar durur. Bu süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden itibaren işlemeye başlar.

Durma süresinin başladığı tarih itibarıyla, bitimine 15 gün ve daha az kalmış olan süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden başlamak üzere 15 gün uzamış sayılır. Salgının devam etmesi halinde Cumhurbaşkanı durma süresini 6 ayı geçmemek üzere bir kez uzatabilir ve bu döneme ilişkin kapsamı daraltabilir.

Bu kararlar Resmi Gazete’de yayımlanır...” Bu madde hükmüne göre; takip ve hak düşürücü süreleri, 22 Mart 2020’den 30 Nisan 2020’ye kadar durdurulmuş bulunuyor. 30 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2480 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile bu madde hükmündeki durdurma süresinin son günü olan 30 Nisan 2020 tarihi, 15 Haziran 2020’ye (bu tarih dahil) uzatılmıştır. Tebliğ evrakınızın 22 Şubat 2020’de muhtarlığa bırakıldığını varsayarsak, bu madde hükmüne göre, 22 Mart 2020 itibarıyla yani muhtarlığa yapılan tebliğden itibaren, 3 aylık ödeme sürenizin 1 ayı geçmiş. Ancak 2 aylık ödeme süreniz kalmış durumda. Kalan 2 aylık ödeme süreniz 15 Haziran’dan itibaren tekrar başlamış bulunuyor.

Sonuç olarak şayet tebligatınız muhtarlığa 22 Şubat’ta bırakılmışsa, bize göre 15 Ağustos 2020 tarihine kadar borçlanma bedelinizi ödeyebilirsiniz. Belirttiğimiz gerekçelerle SGK’ya başvuru yaparak tebliğe konu borcu bir an önce ödeyin. Çünkü yukarıdaki hesap, tebliğin 22 Şubat’ta muhtarlığa bırakıldığı varsayımına göre yapılmıştır. Evrak, muhtarlığa daha önce de bırakılmış olabilir.

TEBLİGAT USULSÜZ OLABİLİR

Şayet SGK süreyi kaçırdığınız iddiasında bulunursa, dava açarak hakkınızı yargı yoluyla alabileceğiniz kanaatindeyiz. Bir diğer husus da, tebligatın usulüne uygun yapılıp yapılmadığıdır. Çünkü sizi evde bulamayan tebliğ memuru, öncelikle kapıcı, yönetici veya herhangi bir komşunuza sizi sorması, aldığı bilgiyle sizi bulamazsa kapınıza tebliğ evrakının muhtarlığa bırakıldığına dair bildirim yapıştırması gerekiyor.

Ayrıca bildirime ve bildirimin kendisinde kalan nüshasına sizi komşularınızdan kime sorduğunu belirtmesi yani sorduğu kişinin adını yazması gerekiyor. Eğer tebliğ memuru bu prosedürü tamamlamamışsa, tebligat usulü yönünden geçersizdir. Şayet dava konusu olursa, mahkemede bu hususları da ileri sürmeniz mümkün olabilir.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL