Bazı istisnalar ile istifa ederek de kıdem tazminatı alabilirsiniz.

25.05.2019 06:35 |

Kıdem tazminatı alabilmek için kendi istek ve kusurunuz dışında işten ayrılmanız lazım. Ancak bazı istisnalar ile istifa ederek de tazminat alabilirsiniz

1995 yılında sigortalı oldum. Son işyerimde 5 yıldır çalışıyorum. Ancak ayrılmak istiyorum. Tazminatımı alabilmek için ne yapmam lazım?

Mevcut yasalarımıza göre kıdem tazminatı alabilmek için öncelikle son işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olma şartı aranıyor. Bunun dışında da işten kendi istek ve kusurunuzolmadan çıkartılmanız gerekiyor.

Yani istifa ettiğinizde normal şartlarda tazminat alamazsınız. Fakat 1475 sayılı yasanın 14. Maddesinde bunun istisnaları sayılıyor. Bunlardan birisi emekli olmak, diğeri askere gitmek. Bir başka istisna ise kadınlar için var. O da evliliğinin üzerinden bir yıl geçmeden kadınlar istifa ederek tazminat alabiliyor. Sizi ilgilendiren kısım ise 15 yıl 3.600 şartı. 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar eğer 3.600 gün prim ödemeyi tamamlamışlarsa istifa ederek tazminatlarını alabilirler. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu'na giderek bir yazı almalısınız. 15 yıl 3.600 gün yazısı ile işverene müracaat ederek tazminatınızı talep edebilirsiniz. Bunun için dilekçenizde mutlaka sebebi belirtmelisiniz. Ayrıca dilekçeyi noterden göndermeniz sizin için daha garantili olacaktır.

BİR GÜN ÖNCE BİLDİRİLİR

1 aydır çalışıyorum. Hala sigortamı yapmamışlar. Ne yapmam lazım? Nereye şikayet edeyim?  

Öncelikle belirtelim bir çalışan işe başlamadan bir gün önce yasal olarak SGK'yabildirilmesi gerekir. Bir aydır sigortanızın yapılmaması bir suçtur. Öncelikle işvereninizle bu konuyu konuşarak durumun kasıtlı olup olmadığını öğrenin. Eğer bilerek sigortanı5zyapılmıyorsa hemen öncelikle durumu ALO 170'e bildirin. Yine Çalışma Bakanlığı'nın il müdürlüklerine veya Cumhurbaşkanlığı CİMER'e de durumu bildirebilirsiniz.

ÇİFT MAAŞ OLMUYOR

Eşi ölmüş dul bayanım, SSK'dan kendi adıma emekliyim. Babam da SSK'dan emekli idi, vefat etti. Babamdan ayrıca SSK maaşı bağlanabilir mi? Ek olarak onun emekli maaşını alabilir miyim?  

Kız evlatlarının anne veya babadan yetim maaşı alabilmeleri için bazı şartlar vardır. Bunlar,evli olmamak, kendi adına sigortalı çalışıyor olmamak ve yine kendi çalışmalarından dolayıemekli aylığı almıyor olmak.
Bakıldığında her ne kadar eşinizin ölümünden dolayı evli olmasanız da kendi çalışmalarınızdan dolayı emekli olduğunuzu belirtmişsiniz. Kendi emekliliğinizden ötürü babanızdan ya da annenizden ölüm aylığı alamazsınız.
Ölmüş olan eşinizden dolayı eğer bağlanmış ya da bağlanacak ölüm aylığı varsa onu alabilirsiniz. Ölen eşten dolayı ölüm aylığı almaya çalışmak ya da kendi çalışmalarından dolayı emekli olmak engel teşkil etmemektedir.

15 YILLA EMEKLİLİK ŞARTLARI

İşe giriş tarihim 15.09.2002, doğum tarihim 1980. Emeklilik tarihim nedir? 3600 günü tamamlasam başlangıçtan dolayı 15 yılda emekli olmam mümkün mü? Ali Fuat AK 

15 yıl, 3600 prim günden emekli olabilmek için işe giriş tarihinizin 08.09.1999 tarihindenönce olması gerekmektedir. Çünkü bu tarihten sonra işe başlayanlar; 25 yıl sigortalılık süresi, kadın ise 58, erkek ise 60 yaş ve en az 4500 prim gün sigorta ödemiş olmaları şartıyla yaştan emekli olabilmektedir. Yine 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlayıp tam emekli olabilmek için kadın ise 58, erkek ise 60 yaş ve 7000 prim günü ödemiş olmak gerekmektedir. Dolayısıyla sizin de girişiniz 2002 yılı olduğundan, yukarıda saydığım şartlara tabisiniz. Ayrıca hatırlatmak isterim ki; 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlayanlar 15 yıl, 3600 prim günle emekli olamadıkları gibi, yine 15 yıl ve 3600 prim günü ödeyip kendi isteğiyle istifa ederek tazminat hakkına da sahip olamıyor.

Faruk Erdem

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !