Bedelsiz Fatura İle Mal ve Hizmet Alımının Muhasebe İşlemleri

05.02.2019 06:08 |

21.01.2019 tarih ve 2492 sayılı sirkülerimizde konu, bedelsiz fatura düzenleyenler açısından ele alınarak değerlendirilmiş olup, bu defa bedelsiz fatura ile mal ve hizmet alan mükellefler açısından aşağıdaki açıklamalara yer verilmiştir.

213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 229 uncu maddesinde; fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesika olarak tanımlanmıştır.

213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 267 inci maddesinde, “Emsal bedeli gerçek bedeli olmayan veya bilinmeyen veyahut doğru tespit edilemeyen bir malın, değerleme gününde satılması halinde emsaline nazaran haiz olacağı değerdir.” Şeklinde tanımlanmış ve bu değerlemenin nasıl yapılacağı aynı maddede belirtilmiştir.

Bu durumlarda satıcı tarafından teslim edilen emtia için düzenlenen faturada;

-bedel belirtilmiş ise, alıcı nezdinde faturada yazılı bedel üzerinden kayıtlara alınması ve aynı zamanda gelir kaydedilmesi gerektiği,

-düzenlenen faturada bedel belirtilmemiş veya 1.-TL gibi bedel yazılmış ise alıcı tarafından emsal bedel üzerinden kayıtlara gelir olarak alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Gelir İdaresi Başkanlığının 03.04.2014 tarih ve 62030549-125[6-2013/69]-734 sayılı özelgeye göre bedelsiz verilen malların emsal bedelle stoklara alınması gerekmektedir.

Piyasada muhtelif nedenlerle bedeli alınmadan ticari mallar teslim edilmektedir. Teslim edilen malın bedeli biliniyorsa, o bedelden fatura tanzim edilmesi gerekir. Bedeli bilinen bir ticari mala 1.-TL, 1 kuruş gibi iz bedellerle fatura tanzimi mevzuata aykırıdır. Emsal bedel belirtilip, fatura üzerine “bedeli tahsil edilmeyecektir.” Yazılıp, parası alınmayabilir.

Ancak piyasada bazı firmaların hala 1.- TL’lık fatura tanzim ettiği görülmektedir.

Yukarıda tarih ve numarası yazılı özelgenin gönderilmesini tavsiye ederiz.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

muhasebe     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !