e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Belirli süreli iş sözleşmesi hangi durumda yapılabilir?

07.09.2020 06:18 | Güncelleme: 07.09.2020 06:18

Sigorta girişim 1993. 2016 yılında özel bir okulda güvenlik görevlisi olarak işe başladım ama sözleşme yapılmadı. 2018-2019 ve 2019-2020 tarihleri arasında birer yıllık sözleşme yaptık. 2019 yılında şirket el değiştirdi. Pandemi döneminde (mart ayında) ücretsiz izne çıkarıldım, yaklaşık 4 ay. 2020 Temmuz ayında da 5. maddeden çıkış verildi. Tazminat sordum, yıllık sözleşme bitince 5. madde gerekçe gösterildi ve tazminat ödemediler. Yukarıda belirttiğim çalışma şekline göre tazminat talep edebilir miyim? Ne yapmam gerekiyor?

“5” no.lu işten çıkış kodu, “Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi” halinde kullanılan çıkış kodudur. İş sözleşmesi belirli süreli ise, sözleşme süresinin dolmasıyla birlikte sözleşme kendiliğinden sona eriyor. Bu durumda kıdem tazminatına hak kazanılamıyor. Ancak belirli süreli iş sözleşmesi, belirli süreli işlerde veya belirli bir işin tamamlanması ya da belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi “objektif koşullara” bağlı olarak yapılabiliyor. Diğer bir deyişle, çalışanla belirli süreli iş sözleşmesi yapılabilmesi için, yapılacak işin süresinin belirli olması veya tamamlandığında sona ermesi ya da belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullar aranıyor. 

Diğer yandan, belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamıyor. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul ediliyor.
Verdiğiniz bilgilere göre, 2016 yılında belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışmaya başlamışsınız. Yaptığınız iş de belirli süreli iş sözleşmesi için aranan   objektif koşulları taşımıyor. Bu durumda 2018 yılından itibaren yapılan belirli süreli iş sözleşmelerinin, baştan itibaren belirsiz süreli iş sözleşmesi ve 2016 yılında başlayan çalışmanızın devamı sayılması gerekiyor.  

Buna göre de kıdem, hatta ihbar tazminatı da talep edebilirsiniz. Ödenmemesi halinde önce arabulucuya başvurmanız, arabuluculuk görüşmelerinden sonuç alamamanız halinde yargı yoluna gitmeniz gerekir

GSS için yerleşim yeri Türkiye olmalı.

Kızım İngiltere'de çalışıyor. Geçen sene İngiliz vatandaşı oldu, İçişleri Bakanlığı'na durumu bildirdi. Kendisi hem Türk hem İngiliz vatandaşı olup, İngiltere'de ikamet ediyor.

Ben Emekli Sandığı emeklisiyim. Bir İngiliz ile evlendiğinde Türkiye'ye tatile gelince SGK'dan burada kaldığı süre içinde sağlık primi ödeyerek sağlık sigortası olabilir mi?

Türkiye sosyal güvenlik sistemi kapsamında genel sağlık sigortalısı olmak ve buna bağlı olarak sağlık yardımı alabilmek için yerleşim yeri adresinin Türkiye olması gerekiyor. Kızınızın yerleşim yeri İngiltere olduğundan, Türkiye'de kaldığı süre içinde genel sağlık sigortalısı olması, prim ödemesi ve sağlık yardımı alması maalesef mümkün değil.

Sezgin Özcan
Sözcü 
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.