» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Bir gün borçlanma emekliliğimi öne çeker mi?

 
13.07.2021 04:29 | Güncelleme: 13.07.2021 04:29

Bir gün askerlik borçlanması yapmam emeklilik tarihimi öne çeker mi?

Soru: 5 Ocak 1969 doğumluyum. SSK girişim 1 Aralık 1997 olup 6500 gün primim var. Askerliğimi sigorta girişi öncesinde yaptım. Bir gün askerlik borçlanması yapmam emeklilik tarihimi öne çeker mi?  

Cevap: Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Bir gün askerlik borçlanması emeklilik tarihini öne çekmez. Askerliğinizin 190 gününü borçlanmanız halinde, 56 yaşınızı dolduracağınız 5 Ocak 2025 tarihinde emekli olabilirsiniz.

BAŞLANGIÇTA YÜZDE 60 ENGELLİ OLAN MALULEN EMEKLİ OLAMIYOR

SORU: 1 Ocak 1978 doğumluyum. Yüzde 60 oranında engelliyim. Sigortalı işe girişim 3 Mayıs 1999. 3255 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? 

CEVAP: İlk defa sigortalı olduğunuz tarihte yüzde 60 işgücü kaybınınız varsa, malul haklarından yararlanamazsınız. Bundan dolayı emeklilik için daha uygun şartlar olan; 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz. 345 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. İlk defa sigortalı olduğunuz tarihten sonra yüzde 60 oranında engelli hale gelmişseniz, 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve yüzde 60 işgücü kaybı şartlarına tabi olarak malulen emekli olabilirsiniz.

BORÇLANMA MEMUR OLARAK ÇALIŞIRKEN YAPILABİLİYOR

Soru: 14 Ekim 1995’ten 14 gün, 1996 yılından 64 gün olmak üzere toplam 78 gün SSK prim ödemem var ve hizmete saydırdım. 1996 yılında 4 ay vekil öğretmenlik yaptım, bunu da hizmete saydırdım. 1997-1998 yıllarında 18 askerlik yaptım. Borçlanmasını yaptım saydırdım. 2 Temmuz 2001 tarihinde polis oldum. 2 Eylül 2016'da ihraç edildim. Sigorta hariç 7523 günüm gözüküyor. Emekli Sandığı’ndan nasıl ve ne zaman emekli olabilirim? 1993-1995 yıllarında iki yıllık yüksekokul okudum. Bunu ve 2000-2001 yıllarında okuduğum 9 aylık polis okulunu saydırabilir miyim?  

Cevap: Okul sürelerinizi borçlanmak için fiilen Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışıyor olmanız gerekiyor. Açıktayken okul süresini borçlanamazsınız. 15 tam yıldan fazla hizmet süreniz olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 61 yaşınızı dolduracağınız tarihte Emekli Sandığı’ndan emekli olabilirsiniz (15 tam yıl fiili hizmet süresi ve 61 yaş şartlarına tabi olarak).

İKİ AY ASKERLİK BORÇLANMASIYLA BİR YIL ERKEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

SORU: Ağustos 1972 doğumluyum. 1988 yılından öğrenci sigorta girişim mevcut. 1989 Haziran ile 1991 Ocak ayı arası belediyede geçici işçi olarak çalıştım. 3 Eylül 1997’de devlet memuru olarak çalışmaya başladım. Askerliğimi Şubat 1996 ile Ağustos 1997 arasında yaptım. Askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim? Borçlanmamın faydası olur mu?  

CEVAP: Staj sigortasında, sizin tabirinizle öğrenci sigortasında emeklilik primi ödenmediğinden, emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor. Ayrıca memurların emeklilik şartlarını sigorta başlangıç tarihi değil, 15 Haziran 2002 itibarıyla olan prim ödeme gün sayısı belirliyor. Sorunuzdan SSK’ya 19 ay prim ödediğiniz anlaşılıyor. Memuriyette boşluğunuz yoksa hizmet süreniz yeterli olduğundan, Ağustos 2028’de 56 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Tamamına gerek yok. Askerlik sürenizin iki ayını borçlanmanız halinde, emeklilik yaşınız 55’e düşer ve 55 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. İki ay askerlik borçlanmasıyla bir yıl erken emekli olacağınızdan borçlanma yararlı.

MALUL ERKEK ÇOCUĞU İÇİN YAŞ ARANMAZ

Soru: 1969 doğumluyum. 8 ay önce akciğer kanserinden ameliyat oldum. Yüzde 80 engelli raporu verdiler. Gelirim yok. SSK emeklisi babam vefat etti. Onun maaşını alabilir miyim?  

Cevap: Malul derecesinde (yüzde 60 oranında) engelli olan erkek çocukları, yaş şartı aranmadan ana veya babalarından yetim aylığı alabilirler. Aylık talebinde bulunduğunuzda raporunuz ve tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu malul olduğunuza karar verirse babanızdan yetim aylığı alabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.