» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Bir yıl erken emekli olabilirsiniz

 
01.07.2021 05:40 | Güncelleme: 01.07.2021 05:40

Geriye doğru 1 ay veya 2 ay borçlanma yatırırsam, emeklilik yaşımı ve günümü nasıl etkiler?

Soru: 15 Mayıs 1972 doğumluyum. SGK başlangıç tarihim 1 Aralık 1995. Toplam 7600 gün prim ödemem var. Geriye doğru 1 ay veya 2 ay borçlanma yatırırsam, emeklilik yaşımı ve günümü nasıl etkiler? 

Cevap: 5825 günden fazla priminiz bulunduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşınızı dolduracağınız 15 Mayıs 2028’de emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizin 10 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşınızı dolduracağınız 15 Mayıs 2027’de emekli olabilirsiniz.

İHBAR TAZMİNATI VE İZİN ÜCRETİ HAKKIM VAR MI?

Soru: İşveren kısa çalışma uzatılmazsa kıdem tazminatımızı vererek işten çıkartacağını söyledi. 8 seneden beri bu işyerinde çalışıyorum ve son sene hariç yıllık izinlerimi kullandım. Zaten 16 aydan beri kısa çalışmada olduğumuzdan ücret alacağım da yok. İşveren işten çıkartırsa, kıdem tazminatından başka ihbar tazminatı ödemesi gerekmiyor mu? Öderse ne kadar yatırması lazım? 

Cevap: 3 yıldan fazla aynı işyerinde çalışmanız olduğundan işveren; işten çıkartacağını 8 hafta önce yazılı olarak size bildirir ve 8 haftalık süre dolunca iş akdinizi feshedip işten çıkartırsa, iş akdinizi ihbar önelinde bulunarak fesih ettiğinden ihbar tazminatı ödemesi gerekmez. Ancak iş akdinizi ihbar önelinde bulunmadan, yani süre vermeden derhal feshederse, 8 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı ödemesi lazım.

Kısa çalışma süresinin yıllık ücretli izin süresi hesabında, kıdem olarak dikkate alınıp alınmayacağına dair yasada açık bir hüküm yok. Bazı uzmanlar dikkate alınması gerektiğini ileri sürerken, bazı uzmanlar dikkate alınmaması gerektiği iddiasında. Bu konu zaman içinde yargı tarafından yönlendirilecek. Bu açıdan son yılın yıllık izin ücretini işveren ödemeyebilir. Dava açarsanız, yargı ne derse o olur.

7 AY ASKERLİK YAŞI DÜŞÜRÜR MÜ?

Soru: 25 Haziran 1969 doğumluyum. 1989’da askere gittim. 7 ay askerlik yaptım. 15 Ekim 1992’de SSK’lı olarak çalışmaya başladım. 7800 gün primim var. Emekli olmama bir yıl kaldı. Askerlik borçlanması yaparsam, yaşı geri çeker mi?  

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 25 Haziran 2022’de emekli olabilirsiniz. Emeklilik yaşınızın bir yıl düşmesi için en az 502 gün askerlik süresi lazım. Maalesef 7 ay askerlik süresi yaşı geri çekmiyor.

AF KANUNUNA GÖRE DOĞUM BORÇLANMASI YAPILABİLİYOR MU?

Soru: Üç doğumum da sigorta başlangıç tarihinden önce diye, geçen sene doğum borçlanması yaptırmadılar. Duyduğumuza göre af kanunu çıkmış. Af kanuna göre doğumlarımı borçlanabilir miyim? Borçlanabilirsem, nereye nasıl başvuru yapmam lazım? 

Cevap: Sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumlar borçlanılamıyor. Bunun tek istisnasını, sigorta başlangıç tarihinden önce olmakla birlikte staj sigortasından sonra yapılan doğumlar oluşturuyor. Doğumlarınız sigorta başlangıcından önce olduğundan borçlanma yaptırmamaları doğru bir işlem. Maalesef af kanunu da başlangıçtan önceki doğumların borçlanılmasına imkan sağlamıyor.

Sigorta başlangıcından önceki doğumların borçlanılabilmesi için yeni bir yasa çıkartılması gerekiyor. Sizin gibi başlangıçtan önceki doğumlarını borçlanmak isteyen çok kadın var. Siyasi otorite toplumsal taleplere duyarsız kalmıyor. Bu istekleri duyduğunda yasal bir düzenleme yapacaktır. Biraz daha kamuoyu oluşturmak lazım.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.