» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Bir yıl erken emekli olmak için kaç gün borçlanayım?

 
03.01.2021 05:35 | Güncelleme: 03.01.2021 05:35

Emeklilikte EYT mağdurlarındanım. 5 Şubat 1968 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 1 Nisan 1995. Toplam 5565 gün prim ödemem var. Askerliğimi 1988-1989 yıllarında yaptım. Askerliğimin kaç gününü ödersem, emekliğimi bir yıl geri çeker?

Askerliğinizin 310 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğu için borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşı dolduracağınız 5 Şubat 2022’de emekli olabilirsiniz.

Bir günlük en az borçlanma bedeli 31.39 TL

Soru: 1 Mayıs 1968 doğumluyum. 4A sigortalı olarak işe başlangıç tarihim 15 Eylül 1985. Toplam 2100 gün prim ödemem var. 1991’de işten ayrılıp 10 ay sonra çocuk doğurdum ve 2 yıl üç ay sonra 1994 yılında bir çocuğum daha oldu.

1998 yılında tekrar işe girerek bir yıl daha çalıştım ve 2002’de üçüncü çocuğumu doğurdum. Üç çocuk borçlanması ile eksik primlerimi tamamlayabilir miyim? Ne zaman emekli olabilirim? Bugünün şartlarında ne kadar ödemem gerekiyor? 

Cevap: Doğumlarınız sonrasındaki iki yıl içinde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Sorunuzdan söz konusu sürelerde prim ödemediğiniz anlaşılıyor. Üç doğumunuzu borçlanarak toplam 2160 gün kazanabilirsiniz. 2100 gün primin içinde sonradan çalıştığınız bir yıl varsa, doğum borçlanması yaptıktan sonra 815 gün daha prim ödeyerek, yoksa 455 gün daha prim ödeyerek priminizi 5075 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

2021 yılı sonuna kadar borçlanırsanız ödeyeceğiniz en az tutar 82 bin 425 liradır. Borçlanma bedeli yılbaşından itibaren arttı. Yılbaşından önce (2020 yılı içinde) borçlansaydınız 2160 gün için ödemeniz gereken en az borçlanma bedeli 67 bin 807 liraydı.

Bağkur'da başlangıç değil, prim gün sayısı önemli

SORU: 3 Mayıs 1974 doğumluyum. 1 Nisan 1999’da Tarım Bağkur’lu oldum. Primlerim aralıksız ödeniyor. 1994-1995 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım. Askerliğimi borçlanınca başlangıç tarihi 1999’dan 1997’ye çekilir mi? 

CEVAP: Bağkur’da emekli olma şartlarını SSK’da olduğu gibi sigorta başlangıç tarihi değil, 1 Haziran 2002 itibarıyla ödenen prim gün sayısı belirliyor. Askerliğinizin 4 ayını borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz. 1 Aralık 2023’te priminizi 25 tam yıla tamamlarsanız ve faaliyetinize son verip bu tarihten sonra prim ödemeseniz de 57 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Askerliğin tamamını da borçlansanız yine 57 yaşa tabi olursunuz. Ancak bu kez 1 Ekim 2022’ye kadar prim ödeyerek priminizi 25 tam yıla tamamlayabilirsiniz. Ayrıca 15 tam yıldan fazla priminiz olduğundan, faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.