Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) önemli değişiklik

22.02.2019 10:06 |

27 Aralık 2018 tarihli Resmî Gazetede çalışanların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilmesine ilişkin ikincil mevzuatta bazı düzenlemeler yapıldı. Yeni Düzenlemeler ile Bireysel Emeklilik Sistemine Otomatik olarak dahil edilme işlemleri nasıl yapılacak

2017 yılbaşı itibariyle başlayan Otomatik BES uygulaması hem çalışanlar, hem işverenler ve hem de BES şirketleri açısından değerlendirildiğinde bazı dokunmalar gerektirdiği açık bir şekilde anlaşılıyor. Zaten bu nedenle de zaman zaman Bireysel Emeklilik Sisteminde uygulama değişiklikleri gündeme geliyor.

Son Değişiklikler İle Bireysel Emeklilik Sistemine Otomatik Katılım

Yeni İşyeri Faliyetine başlayan İşverenler Bireysel Emeklilik Sistemi

Faaliyete yeni başlayan işverenlere bağlı çalışanlar için ilgili mevzuat gereği Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) iletilmesi gereken ilk bildirimde beyan edilen çalışan sayısına göre kapsam tarihleri esas alınacak.

2019 Yılında Faaliyete Başlayan İşyerlerinde (BES) Bireysel Emeklilik

1.1.2019 tarihinden sonra faaliyete başlayan işverenlere bağlı toplam çalışan sayısının beş ve üzerinde olması halinde bu çalışanlar en geç müteakip takvim yılının başından itibaren yapılacak ilk ücret ödemesinden işveren tarafından kesilerek emeklilik şirketine aktarılan katkı payının, emeklilik şirketine nakden intikal etmesi ile emeklilik planına dahil edilecek.

2019 Yılı Öncesinde İşe Başlayan İşyerlerinde (BES) Bireysel Emeklilik

1.1.2019 tarihinden önce faaliyete başlamış olup çalışan sayısı bu tarihten sonra ilk kez 5 ve üzerine çıkan işverenlere bağlı çalışanlar, en geç müteakip takvim yıllından başından itibaren yapılacak ilk ücret ödemesinden işveren tarafından kesilerek emeklilik şirketine aktarılan katkı payının, emeklilik şirketine nakden intikal etmesi ile emeklilik planına dahil edilecek.

Çalışanlarının Bireysel Emeklilik Sistemi planına dahil etmiş olan bir işverenin faaliyete yeni başlayan işyerlerindeki çalışanlar da ilk ücret ödemesinden işveren tarafından kesilerek emeklilik şirketine aktarılan katkı payının, emeklilik şirketine nakden intikal etmesi ile emeklilik planına dahil edilecek.

Kapsam tarihlerinden önce ilgili mevzuat gereği SGK’ya bildirimde bulunmakla birlikte, bildirim tarihini takip eden ay içerisinde işyerine faaliyetine son verecek işverenin, bu işyerindeki çalışanları emeklilik planına dahil etmesi zorunlu değildir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde 45 Yaş Tespiti nasıl yapılacak?

Çalışanların 45 yaşını doldurup doldurmadıklarının tespitinde, Bireysel emeklilik planına dahil edilmeleri gereken takvim yılının ilk günü esas alınır. Ancak 27.12.2018 öncesinde emeklilik planına dahil edilmesi gereken çalışanların 45 yaşını doldurup doldurmadığının tespitinde, 1.1.2017 tarihi esas alınacak.

Hangi Çalışanlar Bireysel Emeklilik Sisteminde Dahil Edilecek?

Gerek 4857 Sayılı Kanun gerekse de 5510 Sayılı Kanun uyarında çalışan sıfatına haiz olmakla birlikte 18 yaşını doldurmamış çalışanlar da emeklilik planına dahil edilecek.
5510 Sayılı Kanun’un 4/a ve 4/c kapsamında yer almamakla birlikte haklarında 4/a ve 4/c hükümleri uygulanan çalışanlar emeklilik planına dahil edilmeyecek.

Çalışanlarının emeklilik planına dahil etmiş olan bir işveren bünyesinde işe yeni başlayan çalışanlar, ilk ücret ödemesinden işveren tarafından kesilerek emeklilik şirketine aktarılan katkı payının, emeklilik şirketine nakden intikal etmesi ile emeklilik planına dahil edilecek.

Daha önce emeklilik planına dahil edilmiş ancak cayma ve ayrılma hakkını kullanmış çalışanlar, Bakanlığın belirleyeceği esaslar dahilinde 3 yıl içinde bir defalığına otomatik olarak emeklilik planına dahil edilir. Bakanlık bu süreyi 1 yıla kadar azaltmaya ve 5 yıla kadar artırmaya yetkilidir.

27.12.2018 tarihinden önce, çalışanlarını otomatik olarak emeklilik planına dahil etmesi gerektiği halde, 27.12.2018 tarihi itibariyle yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlere bağlı çalışanlar, 27.12.2018 tarihinden itibaren en geç 2 ay içinde ücretlerinden işveren tarafından kesilerek emeklilik şirketine aktarılan katkı payının, emeklilik şirketine nakden intikal ettiği tarih itibariyle emeklilik planına dahil edilmiş sayılacak.

www.resulkurt.com
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !