Bitcoin ve muhasebe

31.07.2018 09:45 |

Muhasebe ve denetim mesleği teknolojik, ekonomik ve sosyolojik olaylardan en çok etkilenen disiplinlerin başında gelmektedir.

Dijital para birimi olan Bitcoin’in muhasebe ve denetim mesleğini çok büyük oranda etkileyeceği söylediğinde, ilk başta buna hepimiz şüpheyle baktık. Ancak işin detayına indiğimizde ve yapılan çalışmaları incelediğimizde yeni bir gerçekle yüzleşiyoruz.

Bitcoin’in altında yatan teknoloji, muhasebe ve denetim mesleğini gelecekte temelden etkileyecektir. Dijital para biriminin altında yatan teknoloji blockchain olarak adlandırılmaktadır.

Bu teknolojinin dijital para ve bankacılık sektörüne etkileri daha çok gündeme geldi ve tartışıldı. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar blockchainin sadece dijital paralarla ifade edilmeyecek kadar yıkıcı bir teknoloji ve etkilerinin de daha tam olarak anlaşılmadığını ortaya koymakta. Bu teknoloji gelecekte muhasebe ve denetim mesleğinde kullanılacak.

Tüm araştırma ve çalışmalar gelişmelerin bu yönde olduğunu gösteriyor. Blockchain teknolojisi muhasebe ve denetim mesleğinde kullanılmaya başlandığında, meslekte çok büyük ve köklü değişiklikleri beraberinde getirmesi bekleniyor.

5-8 Kasım 2018 tarihlerinde Sydney’de gerçekleştirilecek olan Dünya Muhasebe Kongresi’nin önemli başlıklarından birini blockchain teknolojisinin muhasebe ve denetime etkileri oluşturacak. Mesleğin geleceğini şekillendirmek ve zorlukları fırsata çevirmek yenilikçi bir şekilde yarınları tasarlayarak gerçekleştirilebilir.

Sosyal, politik ve teknolojik değişikliklerin dünyayı değiştirdiği bugünlerde, muhasebe mesleğinin temsilcileri olan bizler geleceği okuyarak, yarınlara mesleği hazırlamak ve fark yaratmak için çalışmak durumundayız.

Yahya ARIKAN
TÜRMOB Genel Sekreteri
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !