» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Borç sildirme fırsatını kaçırmayın!

 
12.07.2021 09:57 | Güncelleme: 12.07.2021 09:57

Pandemi tedbirleri kapsamında işyerlerini kapatmak zorunda kalan işverene, Bağ-Kur borçlarının anapara ve faiziyle birlikte durdurulması fırsatı tanınıyor.

Borç sildirmeden, 30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla olan prim borçlarını durdurmak isteyenler faydalanabilecek.
 
Torba Yasa olarak adlandırılan 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırıl-ması Hakkında Kanun, sadece borçların yapılandırılıp taksitlendirilmesini ya da peşin ödenmesini kapsamıyor. Kanun ile aynı zamanda borçlarını ödeme imkanı olmayan bazı kesimlere çeşitli fırsatlar sunuluyor. Torba Kanun’da koronavirüs tedbirleri nedeniyle işyerlerini kapatmak zorunda kalan başta berber ve kuaförler ile yeme-içme ve eğlence sektöründe faaliyet gösteren işyeri sahipleri olmak üzere tüm esnaf ve sanatkârlar, tarımda kendi nam ve hesabına çalışanlar, şirket ortakları ile diğer işyeri sahiplerine, halk arasında ‘Bağ-Kur borcunu silme’ olarak bilinen Bağ-Kur borçlarının anapara ve faiziyle birlikte durdurulması fırsatı veriliyor.

KİMLER FAYDALANABİLECEK?
 
Borç sildirmeden, 30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla şu sigortalılar faydalanabilecek:
 
* Mülga Bağ-Kur (1479) ve mülga Tarım Bağ-Kur (2926 sayılı) kanunlarına göre sigortalı olarak tescilleri yapılanlar,
 
* Tevkifata istinaden geriye dönük mülga 2926 sayılı kanun kapsamında tescili yapılanlar,
 
* SGK (4/1-b) kapsamında sigortalı sayılanlar,
 
* Değişik yapılandırma kanunlarına göre prim borçlarını yapılandırdıkları halde yapılandırması bozulanlar veya yapılandırmasının iptali için yazılı talepte bulunanlar,
 
* SGK’ya olan borçları (5510/91. maddesine göre) ertelenmiş sigortalılardan yazılı talepte bulunanlar,
 
* Prim borçlarını Amme Alacakları ve Tahsil Usulü Kanunu kapsamında tecil ve taksitlendirenlerden, tecil ve taksitlendirmesi bozulanlar veya tecil ve taksitlendirmesinin iptali için talepte bulunanlar.
 
SGK BORCU DURDURACAK
 
30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla Bağ-Kur (4/1-b) sigortalılığına ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, 31 Ekim 2021 tarihine kadar ödememeleri veya ilgili kanunları uyarınca yapılandırmamaları yahut Amme Alacakları ve Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun kapsamında tecil ve taksitlendirmemeleri halinde, 31 Ekim 2021 tarihine kadar ödenen primler de dikkate alınmak suretiyle prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, hiç prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılıkları durdurulacak. Buna göre;
 
* 4 aylık ödeme süresinin sonunda, 30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanlardan hiç prim ödemesi olmayanların sigortalılığı oluşturulacak program aracılığıyla tescil tarihi itibarıyla (84) terk koduyla,
 
* Prim ödemesi olanlardan ise tecil taksitlendirmesi ve yapılandırması bitmiş olan sigortalıların sigortalılığı oluşturulacak program aracılığıyla sosyal güvenlik il müdürlüklerince / sosyal güvenlik merkezlerince prim ödemelerinin karşıladığı ayın sonu itibarıyla (84) terk koduyla, SGK tarafından durdurulacak.
 
E-DEVLETTEN BAŞVURU
 
Torba Kanun’da öngörülen 4 aylık süreyi beklemeden kanunun yayım tarihinden 31 Ekim 2021 tarihine kadar sigortalılığını durdurmak isteyen sigortalılar ve hak sahiplerinin, başvuru formu ile dosyalarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine müracaat etmeleri halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, hiç prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla (84) terk koduyla sigortalılıkları durdurulacak.
 
Diğer yandan sigortalılar tarafından e-devlet sistemi üzerinden de durdurma talepleri yapılabilecek. Talebine istinaden sigortalılıkları durdurulanların Bağ-Kur (4/1-b) kapsamında çalışmaya devam ettiğinin tespit edilmesi halinde 1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla (06) koduyla yeniden sigortalılığı başlatılacak.
 
Örneğin; vergi mükellefiyetine istinaden 1 Aralık 2020’de sigortalılığı başlayan ve sigortalılık kaydı kesintisiz devam eden, hiç prim ödemesi bulunmayan sigortalı Ali’nin, 30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla 5 ay prim borcu bulunuyor. Torba Yasa’da öngörülen 4 aylık süreyi beklemeden sigortalılığını durdurmak amacıyla başvuru formuyla dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine 12 Temmuz 2021 tarihinde müracaat eden Ali’nin sigortalılığı, tescil tarihi itibarıyla (84) terk koduyla durdurulacak. Aynı sigortalının ticari faaliyetinin devam etmesi nedeniyle 1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla (06) koduyla yeniden sigortalılığı başlatılacak.

İsa Karakaş


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.