e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Borçlanma yapacaklar dikkat!

17.06.2015 06:14 | Güncelleme: 17.06.2015 06:14

Bilindiği üzere gerek emeklilik yaşını erkene çekmek gerekse prim gün sayısını artırmak isteyenler asgari ücret tutarına göre borçlanma yapmaktadırlar.

 Asgari ücret, her yılın başında ve Temmuz ayındaki artışlara göre yükselmektedir. Dolayısı ile 1 Temmuz 2015tarihi itibariyle asgari ücret zamlanacağından, yine asgari ücrete bağlı olarak artacak borçlanma tutarları da zamlanacaktır. Bu nedenle borçlanmadan faydalanacak sigortalılarımızın Temmuz ayı girmeden borçlanma işlemlerini yapmalarını ve asgari ücret artışından etkilenmemelerini tavsiye etmek istiyorum. Örnek verecek olursak; 18 aylık askerlik borçlanması yapacak bir sigortalının şimdi yapacağı 18 aylık askerlik borçlanması tutarı 6920,64 TL'dir. Ancak 1 Temmuz'dan sonra bu tutar 7335,36 TL olacaktır. Bu durumda 1 Temmuz'dan sonra 18 aylık askerlik ödemesi için 414,72 TL zamlı tutar ödenmesi gerekecektir. Gün sayısı arttıkça bu fark daha da artacaktır. 

 Bağ-Kur'lular toplu prim ödeyerek emekli oluyor. Benim de 2000 yılından sigorta girişim ve ödenmiş 6 yıllık primim var. Bağ-Kur'lular gibi borçlanıp prim günümü tamamlayarak emekli olabilir miyim? 5...168287 nolu SMS 
Bağ-Kur'luların sosyal güvenlik kanunlarındaki borçlanma hakları dışında toplu prim ödeyerek emekli olma durumu söz konusu değil. Bağ-
Kur'luların toplu borçlanması durumu farklı. Bağ-Kur'lular; gerek vergi kaydı, gerek şirket ortaklıkları, gerekse Tarım Bağ-Kur'undan dolayı kayıtları devam ettiğinden ve kayıtları devam ederken Bağ-Kur'a ödemeleri gereken prim borçlarını ödeyemediğinden dolayı bu borçlarını toplu olarak vermektedir. Bu ödeme de ara boşluk borçlanması değildir. Bağ-Kur'lular bu borçları ödemeden emekli olamamaktadır.
Dolayısı ile sizin veya bir başkasının toplu olarak ara boşluk ödeme hakkı bulunmamakta. 

 15 yıl 3600 günle emekli olacağım. İşyerim tazminatımı ödemek istemiyor. Bunun için ne yapmalıyım, nereye dava açmalıyım? S.S. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aldığınız emekli olabilir yazısına rağmen işveren kıdem tazminatınızı ödemiyor ise önce işverenliğe noterden ihtarname gönderin. Yine ödemezse Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Buradaki görevli memurlar müracaatınızı inceler. Buna rağmen yine tazminatınız ödenmez ise iş mahkemesine dava açabilir ve tazminatınızı faiziyle alabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
 29.06.1991 tarihinde askere gittim. 16.09.1992 tarihinden itibaren Bağ- Kur'luyum. Ne zaman emekli olabilirim? Doğum tarihim 1971'dir. 5...447453 nolu SMS
Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 53 yaşa tabisiniz. 16 aylık askerlik borçlanması ile 52 yaşa tabi olursunuz. Bu durumda 2023 yılında emekli olabilirsiniz. 

 Doğum tarihim 01.12.1966, SSK girişim 03.11.1988, primim 7600 gün. Ne kadar askerlik borçlanması yapmalıyım? Ne zaman emekli olurum? 5...070399 Nolu SMS:
SSK girişinize göre 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabisiniz. SSK girişiniz askerden sonra ise 5.5 aylık askerlik borçlanması yapmanız 50 yaşa tabi olmanızı sağlayacaktır. Bu durumda 50 yaşınızı tamamlayacağınız 01.12.2016 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Ali Şerbetçi


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !