» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Borçlanmayla 1999 öncesi şartlara tabi olabilir miyim?

 
10.06.2021 04:21 | Güncelleme: 10.06.2021 04:21

1999 öncesi şartlara tabi olur muyum?

Soru: 1 Ocak 1978 doğumluyum. Şubat 1998-Ağustos 1999 arası 18 ay askerlik yaptım. Askerden önce sigorta başlangıcım olmadı. İlk sigorta başlangıç tarihim 2000 yılı içerisinde. 18 ay askerliği satın aldığımda, 1999 öncesi şartlara tabi olur muyum? l Barış SEVİL

Cevap: Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde sigorta başlangıç tarihiniz 8 Eylül 1999’dan önceki bir tarihe gideceğinden eski şartlara tabi olursunuz. Örneğin; askerliğinizi borçlanmanız halinde; sigorta başlangıç tarihiniz 23 Mayıs 2000’den önceki bir tarih ise askerliğinizi borçlandığınızda 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarıyla, sonraki bir tarih ise 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olur ve söz konusu şartları sağlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

PRİMİ 7000 GÜNE TAMAMLAYACAĞINIZ TARİHTE EMEKLİSİNİZ

Soru: 1 Ocak 1963 doğumluyum. İlk SSK başlangıç tarihim 2004. Kaç yaşında emekli olurum?

Cevap: Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Yaş sorununuz olmadığından priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

11 AY BORÇLANMAYLA ÜÇ YIL ERKEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 5 Ekim 1970 doğumluyum. 1987’de resmi kurumda staj yaptım. ‘Bu sizin emeklilik girişiniz’ dediler. Ona güvendim, bir daha girişim olmadı. 26 Şubat 1991’de askere gittim. 15 ay askerlik yaptım. 7 Ekim 1999’da SSK girişim var. 5500 gün prim ödemem bulunuyor. Sanırım 60 yaşa tabiyim. Askerliğim, sigorta girişimi yaşı artıran kanundan öne çeker mi? Çekerse 55 yaşa tabi olur muyum? 

Cevap: Staj sigortasında kişileri emekli edecek sigorta kollarına prim ödenmediğinden emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor. Staj sigortasında kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenerek stajyer, hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı yönünden güvenceye alınıyor. Ayrıca staj sigortasında verilen sigorta sicil numarasının emekli olana kadar kullanılması sizde olduğu gibi ‘sigortam başladı’ yanılgısına yol açıyor.

1500 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Borçlanmayla emeklilik yaşınız 55’e düşmez. Ancak askerlik sürenizin 11 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz.

Borçlanmadan sonra 70 gün de prim ödeyerek toplam priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız 5 Ekim 2027’de emekli olabilirsiniz. Gördüğünüz gibi 11 ay askerlik borçlanmasıyla üç yıl erken emekli olmanız mümkün.

ASKERLİK BORÇLANMASIYLA İKİ YIL ERKEN EMEKLİLİĞİNİZ MÜMKÜN

Soru: Sigorta başlangıç tarihim 26 Haziran 2000. Toplam 7300 gün prim ödemem var. Şubat 1998’de 18 ay olan askerlik hizmetimi bitirdim. Askerlik borçlanmasını ödesem, sigorta giriş tarihi değişir mi? Emeklilik yaşım ne olur? 

Cevap: 7000 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, askerlik sürenizin 10 ayını borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Görüldüğü gibi 10 ay askerlik borçlanması iki yıl erken emekli ediyor.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.