Borçlarını Yapılandırmayan Bağ-kur Sigortalılarının Durumları Nasıl Değerlendirilecek ?

08.10.2018 09:29 |

7143 Sayılı kanun kapsamında Bağ-Kur Prim borcu bulunanlar, Temmuz-2018 sonuna kadar kuruma başvuru yapıp yapılandırma kapsamından yararlandılar.

 Yapılandırmaya başvuru yapmayanların Bağ-Kur prim borçları silindi. Silinen Borçların Gün karşılıkları da yok sayıldı. Daha sonra ihtiyaç duyan Bağ-Kur sigortalıları dilerlerse silinen  bu günlerinin karşılıklarını ödemek suretiyle ihya edebiliyor.

Birden Fazla İşveren Yanında Çalışanların Primleri Nasıl Değerlendirilir ?

Sosyal güvenlik sistemimiz içinde kişiler bir ay içinde en fazla 30 gün hizmet alabilirler. Yani ay 30 gün yıl ise 360 gündür. Çalışma hayatının pratiğinde bazı kişiler birden fazla işveren yanında çalışabilirler. Bu kişiler adına her bir iş yerinden ayda 30’ar gün prim de ödenebilir. Örneğin; K şahsı aynı ay içinde üç değişik iş yerinde çalışarak 30’ar gün ile toplamda 90 gün üzerinden prim ödeyebilir. Ancak kanuna göre, bu kişi o ay için 90 gün değil sadece 30 gün hizmet kazanabilir. Burada çalışanın adına ödenen primler düşük ise kazanç anlamında fayda sağlar. Ödenen primler SGK Tavanına kadar kabul edilir.

Özgür Kaya
turkgun.com

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !