Bu sağlık hizmetleri için fark ödemeyin

11.02.2019 06:17 |

SGK, genel sağlık sigortası uygulaması kapsamında tüm işçiler, esnaf ve sanatkârlar, şirket ortakları, iş yeri sahipleri, memurlar ve sözleşmeliler, 18 yaşından küçük tüm çocuklar, 65 yaş aylığı alanlar, gaziler, harp malullüğü aylığı alanlar, yeşil kartlılar ile diğer kişilerle birlikte neredeyse toplumun tamamına sağlık hizmeti vermektedir.

Birçok uyarı ve cezalara rağmen özelikle bazı özel hastanelerin fark ücret almaması gerektiği hâlde zor durumdaki hastalara şok faturalar çıkarmaktadır. Hastaların bilinçli ve hak arama yollarını sezdikleri anda ise bu abartılı ya da yasal olmayan faturaları derhal düzeltmektedir. Çok sayıda okurumuzdan gelen sorular çerçevesinde bu yazımızda hastanelerin fark ücret alamayacağı hastalık ve sağlık hizmetlerine ayırdık.

Bu sağlık hizmetleri için fark ödemeyin
 
Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dâhil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularınca, SGK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedeline ek olarak, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerden sağlık hizmeti sunucularının giderleri ve ürettikleri sağlık hizmetlerinin maliyetleri, yapılan sübvansiyonlar gibi kriterler dikkate alınarak en fazla bu bedellerin iki katına kadar ilave ücret adı altında fark ücret alabilmektedir. Ancak bu fark ücret bütün hastalıklar ve sağlık hizmetleri için söz konusu değildir.

Aşağıda saydığımız sağlık hizmetlerini alanlardan SGK ile anlaşmalı özel hastaneler dâhil hiçbir hastane ilave ücret adı altında fark ücret alamaz.

Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri)
Diyaliz tedavileri
Acil hâller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri (“Yeşil alan muayenesi” hariç )
Yoğun bakım hizmetleri ve Yanık tedavisi hizmetleri
Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri
Organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri
Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri
Kardiyovasküler cerrahi işlemleri (İstisnai sağlık hizmetlerinde belirtilen işlemler hariç)
Kardiyovasküler cerrahi branşında yapılan cerrahi işlemler. (İstisnai sağlık hizmetlerinde belirtilen işlemler hariç) ve
Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ekinde belirtilen “Koklear implant yerleştirilmesi” işlemi, İşitsel implant işlemleri ile diğer işlemler ile istisna tutulan diğer işlemlere ilişkin sunulan sağlık hizmetlerinden,

İlave ücret adı altında fark ücret alınmaması gerekmektedir. Hemen belirtelim, Yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyesi tarafından verilen 18 yaşını doldurmamış çocuklar hariç olmak üzere; SUT ekinde belirtilen işitsel implant işlemleri için ilave ücret alınabilmektedir. Ayrıca Yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyesi tarafından verilen SUT’un ilgili  maddesi kapsamındaki sağlık hizmetleri ve kardiyovasküler cerrahi işlemleri ile diğer belirtilen istisnalar için de ilave ücret alınabildiği unutulmamalıdır.

İsa KARAKAŞ
turkiyegazetesi.com.tr

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !