ÇSGB’den iş yerlerine milyonlarca ceza!..

18.04.2018 06:13 |

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı iş yerlerinde işin yürütümü yönünden fazla mesai, çalışma süreleri, gece çalışması, vardiyalı çalışma, resmî tatillerde çalışma, işçi izinleri, ücretleri ve diğer iş kanunu uygulamaları yönünden denetimler yapmaktadır.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca önleyici teftiş yaklaşımı esas alınarak gerek işin yürütümü gerekse iş sağlığı ve güvenliği yönünden, klasik teftiş anlayışı dışına çıkılmak ve kaynakları etkin ve verimli kullanmak suretiyle ilgili tüm sosyal tarafları kapsayan, eğitim, iletişim ve bilgilendirmeye ağırlık veren, çözüm odaklı ‘Risk Esaslı’, ‘İşkolu/Sektör Esaslı’ veya ‘Alan Esaslı’ programlı teftişler yapılmaktadır.
Bu teftişlerin yanı sıra ayrıca  çok sayıda iş yeri ve işçilerle ilgili  programsız  teftişler de yapılmaktadır.
Bu yazımızda sadece İş Kanunu yönünden yapılan denetimler konu edinilmiştir...
 

SGK Teşvik Hesaplama Programı

Teşvikmatik

Cari ve Geçmiş Dönem Teşviklerinizi Teşvikmatik sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

İHBAR VE ŞİKÂYET NETİCESİNDE...
 
Müfettiş incelemelerden oluşan program dışı teftişlerde başta İş Kanunu olmak üzere, Sendikalar Kanunundan doğan toplu iş uyuşmazlıkları, sendikal şikâyetler ve iş kolu tespiti talepleri, Uluslararası İşgücü Kanunu kapsamına giren konularla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından gelen iş teftişi ile bağdaşır nitelikte olan talep veya ihbarlar ile İş Teftiş Kurulu Bakanlığına yapılan ihbar ve şikâyetlerden Grup Başkanlıklarınca uygun görülenler esas alınarak planlanan teftişler yapılmaktadır.
Geçtiğimiz yıl bu kapsamda yapılan  teftişlerde müfettişler tarafından toplamda 7.085 teftiş yapılmış olup teftişi yapılan iş yerlerinde 1.034.407 işçi ve 595 çırağa ulaşılmıştır.
 
BU TEFTİŞLER SAYESİNDE...
 
İşin yürütümü yönünden gerçekleştirilen program dışı inceleme teftişleri sonucunda 2017 yılında ayrıca, işin yürütümü yönünden gerçekleştirilen program dışı inceleme teftişleri sonucunda; işverenlere, işçilerin iş sözleşmelerinden ve tabi oldukları mevzuat hükümlerinden kaynaklanan alacaklarına ilişkin olarak, toplamda 141.760.914,95 TL/Brüt ödeme yaptırılmıştır. Bu teftişler sonucunda ayrıca devlete yapılan ödeme tutarı ise 42.989.652,74 TL’dir.
 
İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI
 
Yapılan denetimler sonucunda da 1.401 iş yerine toplam 24.562.706,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.
51 iş yerinde ise fiilî-kaydi ücret farkı tespit edilmiştir. 393 iş yeri için, istihdam edilen işçileri ilgilendiren hükümlere ilişkin kurum ve kuruluşlara ihbarda bulunulmuştur.
6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu kapsamında yapılan teftişler sonucunda ise; çalışma izni olmayan ya da bildirimde bulunulmayan 207 bağımlı ve bağımsız çalışan yabancıya 588.814,00 TL, 40 işverene/işveren vekiline ise 1.833.252,00 TL idari para cezası uygulanması istenilmiştir.
İşin yürütümü yönünden belirtilen programsız denetimlerin yanı sıra ayrıca 923 iş yerinde yapılan programlı teftişlerde; 4.944.734 TL daha idari para cezasının kesilmesinin yanı sıra diğer yükümlülüklerden dolayı devlete eksik ödenen 12.681.131,32 TL ödenmesi sağlandı.     

İsa KARAKAŞ
 

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.