Çalışan başına 150 Lirayı bulan Asgari Ücret Desteği Başladı.

30.01.2019 08:38 |

7162 sayılı kanun Resmi Gazetede yayınlandı ve 2019 yılında 12 ay olarak uygulanacak Asgari Ücret Desteği uygulaması başladı.

İşverenlerin SGK’ya ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilerek hazine tarafından karşılanacak olan asgari ücret desteği 2019 yılında daha farklı ve bazı iş yerlerinde daha yüksek uygulanacak. Türkiye Gazetesi Yazarı Sosyal Güvenlik uzmanı İsa Karakaş 2019 yılında 12 ay devam edecek olan Asgari Ücret Desteği Uygulamasına açıklık getirdi.

2019 yılında uygulanacak olan Asgari Ücret Desteği tutarları

SGK’da tescil edilmiş iş yeri dosyası bazında uygulanacaktır. İş yerinin 2019 yılı öncesi ve sonrasında faal olup olmadığına (SGK tescilli), işçi sayısının 500’den fazla veya az olup olmadığına ve iş yerinin faaliyet konusunun linyit ve taş kömürü olup olmadığına göre değişmektedir. Buna göre;

• 2019 yılı öncesi tescil edilen iş yerleri için prime esas günlük kazancı 102 TL (toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait iş yerleri için 203 TL) ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısı aşılmamak kaydıyla 2019 yılında cari ayda bildirilen sigortalıların prim ödeme gün sayısının,
• 2019 yılında tescil edilen iş yerleri için ise tüm sigortalıların prim ödeme gün sayısının,
•  2018 yılı Ocak ila Kasım aylarında/dönemlerinde uzun vadeli sigorta kollarından bildirimi yapılan 4/1-a (SSK) kapsamındaki sigortalı sayısı ortalaması;

500’ün altında olan iş yerleri için günlük 5 TL (aylık 150 TL),
500 ve üzerinde olan iş yerlerinde ise 3,36 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar asgari ücret desteği verilecektir.

“Linyit” ve “taş kömürü” çıkarılan iş yerlerinde yer altında çalışan sigortalılardan dolayı destekten yararlanacak 2019 yılı öncesi tescil edilen iş yerleri için prime esas günlük kazancı 271 TL olarak ve 2018 yılının aynı ayına ilişkin kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen prim ödeme gün sayısının yüzde 50’sini geçmemek üzere, 2019 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısı dikkate alınacaktır.

Asgari Ücret Desteğinden kimler yararlanacak? Asgari Ücret Desteğinden yararlanma şartları nelerdir?

Asgari ücret desteği 01.01.2019-31.12.2019 dönemi boyunca sağlanacaktır. Bu destekten özel sektör iş yeri işverenleri faydalanabilecek.
Teşvikten sadece 4/1-a (SSK) kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları (MYÖ) hükümleri uygulanan sigortalılar için yararlanılacak.
Destekten yararlanılacak ayda, 2018 yılı Ocak ila Kasım aylarında/dönemlerinde uzun vadeli sigorta kollarından bildirimi yapılan 4/1-a kapsamındaki sigortalı sayısı ortalamasından daha az bildirimde bulunulması durumunda bu destekten yararlanılamayacaktır.

Asgari Ücret Desteği Uygulamasında Sahtecilik Yapanlara Yaptırım Uygulanacak.

2019 yılı Ocak ila Aralık dönemleri için sigorta primine esas kazancın eksik bildirildiğinin veya hiç bildirilmediğinin soruşturma ve incelemelerden veya mahkeme kararları neticesinde anlaşılması hâlinde destekten yararlanılamayacak. Yararlanılmış olması hâlinde, yararlandırılan tutarlar gecikme zammı ve gecikme cezası ile birlikte geri alınacak.

7162 Sayılı Kanun

10 Soruda 2019 Yılı Asgari Ücret Desteği

2019 Yılı SGK Asgari Ücret Desteği Nasıl Uygulanacak?

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !