e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Çalışanlar için Arabulucu rehberi

19.01.2019 06:42 |

İşçi İşveren anlaşmazlıklarından artık mahkemeden önce Arabulucuya gitme zorunluluğu var. Arabuluculuk sayesinde anlaşmazlıklar mahkeme öncesinde en geç 1 ay içinde çözülüyor. Hem İşçi hem de işveren kazanıyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Faruk ERDEM, Arabuluculuk müessesesi hakkında tüm bilmeniz gerekenleri ve İş Akdi fesihlerinde Kıdem, İhbar, Fazla Mesai alacaklarınız için Arabuluculuk İşlemleri hakkında soruları cevaplıyor.

Türkiye'de geçtiğimiz yıldan bu yana arabuluculuk sistemi uygulanıyor. İşçi ve işveren anlaşmazlıklarında mahkemeye gitme şartı artık arabulucuya müracaattan geçiyor. Yani dava açmak isteyenler önce arabulucuya gidecek, eğer sorun çözülemezse mahkemeye gidebilecek.
Zaten bize gelen soruların çoğuna verdiğimiz cevaplarda da "arabulucuya gidin" diyoruz.

EKSİK BİLGİLER VAR

Özellikle tazminat, işe dönüş ve maaş alacakları gibi konularda arabulucu şartı bulunuyor. Bu konuda bazı eksik bilgiler olduğunu gelen sorulardan anlıyorum. O yüzden bugün size kısa bir arabulucu rehberi hazırladım.

Sistem neleri kapsıyor?
Arabulucuya gitme zorunluluğu olan konular, ücret, fazla mesai alacağı, yıllık izin ücreti, resmi tatil ücreti, ikramiye, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı, işe iade ve işveren alacağı taleplerinden oluşuyor.
Bu tür anlaşmazlıklarda mahkemeden önce arabulucuya gidilmesi zorunlu.

Direkt mahkemeye başvuranların talepleri ne olacak?
Arabulucuya gitmeden önce iş mahkemesine başvurulmaması gerekiyor.
Ancak İş Mahkemesi'ne gidildiğinde mahkeme arabulucuya gitme şartı arayacak. Bunu göremeyince talepler usulden reddedilecek.
O yüzden zaman kaybı yaşamamanız için önce arabulucuya gitmek gerekiyor.

Başvuru için bir süre sınırı var mı?
Evet var. İşçinin sözleşmesinin sona ermesinin kendisine bildirilmesinden sonra 1 ay içinde başvurması gerek. Bu süreyi geçirmemek gerekiyor.

Arabulucu nasıl seçilecek?
Başvuru karşı tarafın, karşı taraf birden fazla ise bunlardan birinin yerleşim yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna, arabuluculuk bürosu kurulmayan yerlerde ise görevlendirilen yazı işleri müdürlüğüne yapılacak.
Bunun için adliyelerden bilgi alınabilir.

Dava ne kadar sürede çözülecek?
Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde sonuçlandırmak zorunda.
Bu süre en fazla bir hafta uzatılabiliyor. Böylece dosyanın bir ay içinde sonuca ulaştırılması gerekiyor.
Daha önce yıllar süren ve insanları canından bezdiren dava aşamaları böylece 1 aya kadar inmiş bulunuyor.

Arabulucu hizmeti ücretli mi?
Evet arabulucular için ücret ödeniyor. Ücret tarifeleri her yıl Ocak ayında belirlenip ilan ediliyor. Bu tarife dışında ücret alınmıyor.

Ücret kim tarafından ödenecek?
Tarafların arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaları hâlinde, arabuluculuk ücreti, aksi kararlaştırılmadıkça taraflarca eşit şekilde karşılanıyor.

Varılan anlaşma bağlayıcı mı?
Tarafların arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varmaları halinde, söz konusu anlaşmanın kapsamı anlaşma belgesinde düzenlenir. İmzalanan anlaşma belgesi mahkeme kararı niteliğinde belge sayılıyor.
Bu yüzden anlaşılan konuların yargıya taşınması mümkün olmuyor.
Anlaşmaya vardığınızda imzalayacağınız belgeleri iyi okumanızı tavsiye ederim.

Taraflar anlaşamazsa ne olacak?
Arabulucuya gitme zorunluluğu bulunuyor ama anlaşmayla sonuçlanacak diye bir zorunluluk bulunmuyor.
Anlaşma sağlanamadığında mahkemeye gidilebiliyor.
Anlaşma olmadığı takdirde arabulucu şartı yerine gelmiş olduğundan iş mahkemelerine dava açılabiliyor.

Arabulucu toplantısına gidilmezse ne olur?
Taraflardan birinin geçerli bir mazeret göstermeksizin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtiliyor ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutuluyor. Her iki tarafın da ilk toplantıya katılmaması durumunda ise konu yine mahkemeye taşınıyor.

Yasadan önce açılan davalar ne olacak?
Daha önce açılan davalar normal seyrinde devam edecek ve onlarda arabulucu şartı aranmayacak.
 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.