» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Çalışanlarının ücretlerini düşük bildiren işverenlere fırsat!

 
28.06.2021 04:33 | Güncelleme: 28.06.2021 04:33

Borç yapılandırması, matrah artırımı, stok ve kasa affı, ihtilaflı dosyaların feragat yoluyla çözümü ve bu gibi birçok müesseseyi düzenleyen 7326 sayılı Kanun 09.06.2021 tarih ve 31506 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bugün sizlere, ücretli olarak çalışanlardan vergi tevkifatı yapmak zorunda olanlar için 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin bu tevkifat tutarlarını artırmaları halinde bu kanundan faydalanmanın sağladığı avantajları anlatacağım.

Ücretli olarak çalışanlardan vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanların beyan ettikleri ücret ödemelerine ilişkin, gayrisafi tutarların yıllık toplamı üzerinden aşağıda belirtilen oranlarda gelir (stopaj) vergisini artırmaları halinde, ilgili dönemlere ilişkin gelir (stopaj) vergisi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacaktır.

Başarılı olma şansı yok

Türkiye 2020 yılı sonuçlarına göre, istihdam üzerindeki vergi ve sigorta yükü olarak tanımlanan vergi takozunda, iki çocuklu tek maaşlı hanelerde %38.2 vergi takozu oranı ile 37 OECD ülkesi arasında 1'inci oldu. OECD ülkelerinde vergi takozu ortalaması ise %24.4 ‘dür.

Türkiye'de bekar bir işçinin 2021 yılı itibarıyla işverene maliyeti 4.203,56 TL. Net ücret ise 2.825,90 TL. Aradaki fark 1.377,60 TL. Asgari ücretteki vergi takozu, %32.8 seviyesinde. 

Asgari ücrette toplam yük içindeki verginin payı %5.11 ve sosyal güvenlik payları ise %27.66‘dır

Ülkemizde, Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı çalışanların (4/a) sayısı Mart 2021 tarihi itibari ile 15 milyon 300 bin kişidir. Çalışanların %43.8'i asgari ücret üzerinden ücret alıyor, şeklinde hem vergi dairelerine hem de sosyal güvenlik kurumlarına bildirilmektedir. Bu oranın mümkün olamayacağını hepimiz biliyoruz. Öyle ki; kişi işe asgari ücretle işe başlıyor ve 30 yıl boyunca asgari ücrette yapılan artışlar dışında hiç ücreti artmıyor. Bu durumun hayatın olağan akışına aykırı olduğunu tartışmaya gerek yok sanırım.

Ücret stopajlarında vergi artırımına ilişkin düzenlemeler, bundan önceki uygulamalarda da başarılı olamadı. Bunun önemli nedenlerinden biri, ücret ödemelerine ilişkin gayrisafi tutarların yıllık toplamı üzerinden vergi artırımı yapma zorunluluğudur. Çok sayıda işçi çalıştıran işyerleri için ortaya çıkan mali yük, riski alıp yola devam etmek şeklinde sonuçlanıyor. 

Başarısızlığın bana göre en önemli nedeni ise çalışanları düşük ücretli gösterip, düşük vergi ve sigorta pirimi ödeyen işverenlerin toplam riskleri içinde vergiye ilişkin riskleri %25'ler seviyesinde olmasıdır. Riskin %75'lik bölümü ise sigorta yükümlülüğüne aittir. Bu riski bertaraf edecek bir düzenleme olmadığı için, tek başına vergi riskini çözmek cazip gelmemektedir. 

Çalışan, ücretinden az vergi kesilmesini çok dert etmemek ile beraber, kıdem ve ihbar tazminatı ve emekli maaşını düşük almamak için haklı olarak sigortasının gerçek ücreti üstünden yatırılıp yatırılmadığı konusunda aşırı duyarlı.

Çalışanlar, alınan gerçek ücret ile resmi kurumlara düşük bildirilen ücret ile ilgili konularda ilk şikayetlerini Maliye'ye değil, SGK'ya yapıyorlar zaten

Çözüm, ücret ödemeleri üzerindeki vergi ve sigorta yükünü azaltmaktan geçmektedir. Bütçe gerçekleri izin vermiyor savunması ile indirim yapılamıyor. 

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 2020 yılı faaliyet raporu ekinde yer alan 2020 yılı muhtasar beyanname özetlerinde; 2020 yılında asgari ücretten 20 milyar 223 milyon, diğer ücretlerden 90 milyar 667 milyon ve ücret sayılan diğer ödemeler üzerinden 4 milyar 20 milyon vergi kesintisi yapıldığı gerçeği karşımızda duruyor.

Sonuç değişmiyor: Ülkemizde vergiyi çalışan ve çalıştıran ödüyor

Nedim Türkmen


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.