» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Çalışma hayatını ilgilendiren Teşvikler, Kısa Çalışma ve Nakdi Ücret Desteği Mecliste.

 
21.07.2020 05:38 | Güncelleme: 21.07.2020 05:38

andemi etkisinin hayatımızın her alanına her dakikasına etkisinin devam ettiğini hissetmemek mümkün değil.


Tüm dünya ülkelerinin kendi sınırlarına çekilmesiyle darboğaza giren ekonomi piyasasının ülkemizde de etkisini göstermesi ve normalleşme sürecinin de uzun soluklu olacağının anlaşılmasıyla Adalet ve Kalkınma Partisi 14.07.2020 tarihinde “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini” Meclise sundu.
 
Kanun teklifinde çalışma hayatını ilgilendiren oldukça önemli maddeler var.
 
Gelin işçisinden işverenine milyonları ilgilendirecek bu maddeleri Mert Nayır yazdı.
 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE YIL SONU AYARI

Cumhurbaşkanımız tarafından Haziran ayının son günlerinde işverenlerin bir ay daha yani Temmuz sonuna kadar kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecekleri haberi verilmişti.
 
Yeni yasa teklifiyle, Cumhurbaşkanının kısa çalışma başvurusu ve ödenekten yararlanma hakkını 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma yetkisi genişletiliyor. 
 
Buna göre, Cumhurbaşkanı 31 Aralık 2020 tarihi korunarak, kısa çalışma ödeneğinin süresini sektörel olarak ayrı ayrı veya ayrım gözetmeksizin herkesin yararlanabileceği şekilde uzatabilecek.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI SÜRESİ UZAYACAK

Cumhurbaşkanı, 17.04.2020 tarihinden beri uygulanan ve son düzenleme ile 17.08.2020 tarihine uzatılan işten çıkarma yasağı süresini ve işverene işçiyi ücretsiz izne çıkarma yetki süresini üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilecek. 
 
Ayrıca, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, işyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, farklı  mevzuatlara göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri, fesih engelinin istisnaları arasına eklenecek. Yani işveren bu haller kapsamında fesih yasağı idari yaptırımına maruz kalmadan işçisini çıkartabilecek.

GÜNLÜK 40 TL ÖDEMESİ DEVAM EDECEK

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresinin uzatılması halinde yine 31.12.2020 tarihi korunarak ücretsiz izine gönderilen işçiye ödenen günlük 39,24 TL ödemesi de devam edecek.
 
Matematik hesabıyla anlatmak gerekirse 30 gün ücretsiz izine gönderilen işçiye günlük 39,24 TL üzerinden destek ödemesi ayda eder 1,177 TL. Brüt 1.177 TL olan bu tutardan 8.93 TL'lik damga vergisi düşüldükten sonra net 1.168 TL kalıyor. İşte bu tutar hak sahibi olanlara ödenmeye devam edilecek.
 
17 Nisan tarihinden beri bu ödeme dışında başka bir geliri olmayan ve sayısı milyonları aşan vatandaşımızın sürenin uzaması halinde bu rakamla ne kadar geçinebileceği ise şimdilik ciddi bir soru işareti olarak karşımızda duruyor.

NORMALLEŞEN İŞVERENE DESTEK PAKETİ 

Salgından kaynaklı zorlayıcı sebebe bağlı olarak özel sektör işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden ve nakdi ücret desteğinden yararlananların çalıştıkları işyerlerinde normal çalışma sürelerine dönülmesi halinde işçi ve işveren paylarının tamamı, prime esas kazanç alt sınırı (asgari ücret) üzerinden ve 31.12.2020 tarihini geçmemek üzere üç ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak ve işverene ek destek olarak sunulacak.
 
Ankara kulislerinde bu şartı sağlayan işverenlere ücret desteği verileceği de görüşülüyordu. Ancak kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği süresinin uzatılma kararıyla, işverenlerin beklediği bu destek normal çalışmaya tam personel sayısıyla dönüp üzerinde ilave istihdam yapacak firmalara sağlanacak gibi değerlendiriliyor.

AZ TEHLİKELİ SINIFA İŞ GÜVENLİĞİNE BİR ERTELEME DAHA GELİYOR

OSGB yetkilileri, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri çok kızgın!!
 
Madem ertelenecekti bu kararın verilmesi neden bu kadar gecikti diye haklı serzenişteler. 
 
2016 yılında erteleme kararı verilen ve yürürlük tarihi olarak 01.07.2020 tarihi belirlenen az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu yeni yasa teklifiyle 3 yıl daha ertelenecek.
 
Meclise sunulan ve kabul edilerek yürürlüğe girmesini beklediğimiz yasa tasarısıyla, elliden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma yükümlülüğü 31.12.2023 tarihine ötelenecek.
 
20 gün içerisinde yapılan sözleşmeler, isg-katip girişleri boşa harcanan emek ve zaman olarak kalacak gibi gözüküyor.
 
3 aylık bir süreyle başlayan sınırlamaların,destek ve önlemlerin yıl sonuna kadar yürürlükte kalması kulağa normalleşme süreci takvimine gire uzun ve ürkütücü geliyor ancak bu olağanüstü dönemi atlatabilmek için her yol denenmeye değer…
 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.