e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Çalışmadan hem emeklilik hem de sağlıktan faydalanma

05.11.2018 06:09 |

Evet çalışmadan da emeklilik mümkündür. Bunu duymayan okuyucularımızın da bilmesini istedim.

Çünkü emeklilik, insanın çalışmayacağı duruma geldiğinde insan onuruna yakışmayan başka insanlara avuç açmaktan insanları kurtaran muhteşem bir uygulama.

Çalışmadan emeklilik, SGK’ya başvurup kendi primlerini kendi yatırarak emeklilik şartları gerçekleşince SGK’dan emekli olabilme uygulamasıdır.
 

Kapsamda bulunanlar
 
Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarından;

18 yaşını doldurup SGK’ya tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan,
Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar,

Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye’de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar, İsteğe bağlı sigortalı olabilmektedir.

 
Başvuru ve ödenecek primler
 
İlk defa çalışmadan isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği SGK tarafından hazırlanan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen sigortalıların ise talep dilekçesi ile müracaatları yeterli olmaktadır. İsteğe bağlı sigortalılık, müracaatın SGK kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlar. İsteğe bağlı sigorta primi prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın %32'sidir. Buna göre 2018 yılında isteğe bağlı sigortalı olanlar her ay en az 649 TL prim ödemeleri gerekmektedir. Yüksek emekli maaşı isteyenler daha fazla prim yatırabilirler.
 
Eşleri ve çocukları da faydalanır
 
Çalışmadan sadece isteğe bağlı olarak prim yatıranlar aynen çalışanlar gibi kendileri, eşleri ve çocukları genel sağlık sigortasından faydalanabilmektedir. Ayrıca gelir testi ya da genel sağlık sigortası primleri ödemeleri zorunlu değildir.
Diğer yandan emeklilik şartları yerine geldiğinde emekli olabilmektedirler. Emeklilikten sonra da prim ödemeden genel sağlık sigortasından faydalanabilmektedirler.      

İsa KARAKAŞ
turkiyegazetesi.com.tr
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.