e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Çalıştırılabilecek ve çalıştırılamayacak kronik hasta çalışanlar

06.06.2020 05:40 | Güncelleme: 06.06.2020 05:40

COVID-19 un en çok karşılaşılan belirtileri arasında ateş, öksürük ve nefes darlığı gelmektedir. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Belirtilen virüs tüm insanlara zarar vermekle birlikte bazı kronik hastalara daha çok hasar vermekte hatta ölüme bile neden olmaktadır. Hükûmet de risk grubunda yer alan bazı kronik hastaların sağlıklarının korunması amacıyla sınırlı olarak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamına almıştır.

Hâl böyle iken hem kamu hem de özel sektörde çalışan çok sayıda okurumuz en son düzenlemeler ışığında COVlD-19 Hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalıklar kapsamında bulunup bulunmadığını bununla ilgili ne yapması gerektiğini sormaktadır.

Risk grubunda olan kronik hastalıklar
 
Kamuda sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarının uygulanmaya başlandığı ilk dönemlerde kronik hastalığına ilişkin sağlık raporu olanlar idari izinli sayılmıştır. Ancak 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren bu uygulama değişti.

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında kamu çalışanlarından idari izne esas olmak üzere COVID-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalıklar Sağlık Bakanlığı tarafından yeniden belirlendi.
Buna göre hâlen immünsüpressif tedavi alanlar, metastatik ve/veya kemoterapi/radyoterapi alan kanser hastaları, kornea nakli hariç solid organ nakli, kemik iliği/kök hücre nakli yapılan hastalar, kronik obstrüktif veya destrüktif akciğer hastalığı veya status astmatikus hikâyesi olan hastalar, insüline bağlı diyabet ve komplike (serebrovasküler, koroner, böbrek, polinöropati) insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus hastaları, komplike hipertansiyon (serebrovasküler, böbrek, konjestif kalp yetmezliği), dekompanse kalp yetmezliği, akut koroner sendrom geçiren hastalar, kronik karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar, serebrovasküler hastalık (inme, kanama) geçiren hastalar COVID-19 hastalığı için risk grubunda kabul edilebilecektir.
 
Riskli kronik hastalığın belgelenmesi
 
Kronik hastalığı olan kamu çalışanlarının 1 Haziran'dan önce vermiş oldukları raporlar artık geçerli sayılmamaktadır. Bunun için “enabiz.gov.tr” sayfasına girip riskli kronik hastalıklarının bulunup bulunmadığına bakmaları gerekmektedir. "enabiz.gov.tr” sayfasında COVID-19 hastalığı için risk grubunda olduğu belirtilenler buradan temin edecekleri belgeyi kurumlarına vermeleri hâlinde idari izinli sayılacaktır.

“enabiz.gov.tr” üzerinden Covid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalık durum belgesini alamayanlar, mevcut hastalık raporlarıyla kayıtlı olduğu aile hekimine müracaat edecek, durumu uygun görülenlere hastanın ibraz ettiği hastalık raporları ek yapılarak, aile hekimi tarafından Covid-19 idari izin teşhisi ile durum bildirir tek hekim raporu düzenlenecektir. Kamu çalışanları bu belgeyi de iş yerine vermeleri hâlinde idari izinli sayılacaktır.
 
Risk grubunda olan kamu çalışanları hak kaybına uğramayacak
 
Covid-19 hastalığı açısında risk grubunda olduğunu yukarıda açıkladığımız şekilde belgeleyip iş yerlerine veren kamu çalışanları idari izinli sayılmaktadır. Bu sürede sanki iş yerinde çalışmış gibi mali,sosyal ve diğer özlük haklarında bir eksiltme olmaması Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile talimatlandırılmıştır.
 
Özel sektör çalışanlarının durumu
 
COVID-19 hastalığı için risk grubunda olan özel sektör çalışanlarından kronik hastalıkları olanlar ile ilgili yapılacak işlemlere ilişkin ayrı bir düzenleme henüz kamuoyuna açıklanmamıştır.
Kronik hastalığı olan özel sektör çalışanlarından bazıları kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaktadır. Bazıları ise ücretli ve ücretsiz izine ayrılmıştır. 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla yukarıda açıkladığımız kronik hastalığı olmayanlar ile "enabiz.gov.tr” sayfasında COVID-19 hastalığı için risk grubunda olmadığı belirtilenlerin işe başlamaları mümkündür.
 
Kamu emsal kabul edilebilir
 
Özetle kronik hastalığı bulunan özel sektör çalışanları açısından kamu çalışanları için öngörülen COVID-19 hastalığı için risk grubunda bulunup bulunmadıklarına ilişkin prosedür emsal kabul edilip takip edilerek işçilerin çalışıp çalışmayacaklarına karar verilmesinin yerinde olacağı kanaatindeyim.

İsa Karakaş
Türkiye
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL