e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Cezaevinde Geçen Tutukluluk Süreleri Borçlanılabilir mi?

21.05.2020 05:07 | Güncelleme: 21.05.2020 05:07

1967 doğumluyum. İlk SSK girişim 6 Şubat 1986 da oldu. Toplam 5330 gün primim var. Üç ay cezaevinde yattım. Bu üç ayda iş ortağım beni sigortalı çalışan göstererek primi yatırmış. Tahliye olduktan sonra SGK ya gittiğimde herhangi bir açıklama yapmadan, üç ay daha prim ödemem gerektiğini söylediler.

Üç ayı tamamlamak için tekrar isteğe bağlı sigorta girişi yaptım. Cezaevinde yattığım süre iççinde adıma yatırılan primi geri alabilir miyim? Ayrıca üç aylık cezaevi süremi borçlanarak, prim eksiğimi tamamlayabilir miyim? Bu durumda ne zaman emekli olabilirim? 

Cezaevinde geçirdiğiniz üç aylık süreyi tutuklu olarak geçirmişseniz ve suçtan beraat etmişseniz, üç aylık tutukluluk sürenizi borçlanabilirsiniz. Ancak cezaevi sürenizi hükümlü olarak geçirmemişseniz, borçlanamazsınız.

Ayrıca, SGK fiili çalışma olmadan yapılan sigortalılığı iptal eder. Cezaevinde yattığınızdan fiili çalışmanızın olmadığı açık. Bu nedenle iptal edilen sigortalılıktan dolayı prim iadesi alamazsınız.

SSK EMEKLİYE ANA VEYA BABASINDA ÖLÜM AYLIĞI BAĞLAMAZ

Soru: Eniştemin ölümü nedeniyle ablam, Emekli Sandığı’ndan dul aylığı alıyor. SSK emeklisi olup vefat eden babamdan dolayı da aylık aldığını öğrendim. Özel bir bankadan (SSK’dan) emekliyim. Yüzde 62 oranında sürekli engelli raporum var. Acaba ben de babamdan maaş alabilir miyim?  

Cevap: Babasından aylık aldığına göre, ablanız muhtemelen aktif sigortalı veya emekli değildir. SSK, emekli çocuklara ana veya babalarından dolayı ölüm aylığı bağlamaz. SSK emeklisi olduğunuz için, maalesef babanızdan aylık bağlatamazsınız.

TEMMUZ 2021’DE EMEKLİSİNİZ

Soru: 5 Temmuz 1972 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Ocak 1986. Toplam 6000 gün primim var. Acaba ne zaman emekli olabilirim? l Y. YAĞIZ

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim şartını sağladığınızdan, bundan sonra prim ödemeseniz de 49 yaşınızı dolduracağınız 5 Temmuz 2021’de emekli olabilirsiniz.

CEZAEVİNDEN 200 GÜN İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEYEBİLİRSİNİZ

Soru: 11 Ekim 1964 doğumluyum. 1988’de SSK’lı oldum, 3400 gün prim ödemem var. Cezaevindeyim. Askerliğimi borçlanarak emekli olabilir miyim? Nasıl emekli olabilirim?

Cevap: Cezaevinden 200 gün isteye bağlı pirim ödeyerek veya askerliğinizin 200 gününü borçlanarak toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 11 Ekim 2024’te emekli olabilirsiniz.

Soru: Bir gün işe gelmeyen işçi için SGK’ya bildirilmesi gereken çalışma gün sayısı kaçtır? 

Cevap: Haftaiçinde bir gün işe gelmeyen işçi, hafta tatilini hak edemez. Bu nedenle bir çalışma karşılığı olmaksızın hafta tatili için bir günlük ücret ödenmesi de gerekmez. Dolayısıyla, bu kişinin çalışma süresinin SGK’ya; çalışılmayan bir gün ve bir günde hak edilmeyen hafta tatili günü olmak üzere iki gün eksik bildirilmesi gerekiyor.

Sonuç itibarıyla bu kişi bir gün dışında, İş Kanunu’nin 63’üncü maddesince belirlenen çalışma günlerinde çalışmışsa, bir gün işe gelmediği ay için SGK’ya 28 gün çalışma süresi ve bu 28 güne ilişkin kazanç tutarı bildirilmesi gerekiyor.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !