e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Çift Emekli Maaşı Hangi Hallerde Bağlanır?

10.06.2019 10:36 | Güncelleme: 10.06.2019 10:36

Emekli aylığı aslında sigortalının kendi çalışmasından dolayı yine kendisine bağlanan aylık anlamına geliyor. Asıl adı yaşlılık aylığı da olan emekli aylığı, aynı kişiye örneğin SSK sigortalılığından ve Emekli Sandığı iştirakçiliğinden de bağlanabiliyor.

Bilindiği gibi, sigortalı çalışmasını birden çok sigortalılık statüsünde içinde geçirmişse de adına prim ödenmiş son yedi yılda en çok hangi sigortalılıkta prim ödemesi olduysa bu saptanarak sigortalının talebi üzerine o sigortalılık şartlarıyla emekli aylığı bağlanıyor.

Emeklilerin Çalışması

Emekli olan kişi yeniden hizmet akdine bağlı olarak çalışmaya başlaması halinde de Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi oluyor. Emekli olmuşsa da bağımsız olarak çalışmaya devam edenler içinse Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeme yükümlülüğü 2016 yılından beri kaldırılmış bulunuyor.

2005 yılından bu yana emekli iken kamu görevine atananlarda durum biraz daha farklı, zira bu kişilerde Sosyal Güvenlik Destek Primi olmadığından tayinden sonra aldıkları emekli aylıkları kesilmesi gerekiyor. Kısaca bu kişilerin emekli aylığı kesilmeden kamu görevinde çalışamıyorlar. Bahse konu değişiklik 5335 sayılı Kanunla 2005 yılında gerçekleşmişti.

Kimler Çift Emekli Maaşı Alıyor?

Bununla birlikte örneğin SSK’dan emekli olmuş daha sonra da kamu görevine atanmış ve kamuda 11 yıl hizmeti olan bir kişi istifa ettiğinde yeniden aylık bağlatmak isteyebiliyor mu?

Böylesi bi durumda Kamu Görevlileri Emeklilik Dairesi Başkanlığı; hakkında emekli aylığı bağlanmış hizmetlerle kişinin kendi hizmetlerini birleştiremeyeceğinden hareketle, kişinin hizmet birleştirme ve aylık istemlerini reddediyor. Bu durum böyle bile olsa yargı yoluna başvurulduğunda, kişinin son yedi yılda Emekli Sandığı hizmetleri ağırlıkta ise tüm hizmetleri Emekli Sandığında birleştirerek tek aylık sahibi olması mümkün olabiliyor. Diğer bir ifadeyle, önceki SSK hizmetleri ile kamu hizmetlerinin Emekli Sandığında birleştirilmesi, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararına dayalı olup dava ile imkan dahilinde.

Kimi durumlarda ise SSK statüsünden emekli olan kişi memuriyete geçerek kamuda 15 yıl ve 61 yaşını doldurabiliyor. Böyle bir durumda kişiye davasız olarak Kamu

Görevlileri Emeklilik Dairesi Başanlığı aracılığıyla Emekli Sandığı maaşı bağlanıyor. Daha önce SSK aylığı kesilerek memuriyete başlayan bu kişinin, kamu görevi sona erdiğindeyse yeniden SGK birimine müracaat etmesi halinde SSK yaşlılık aylığı da bağlanabiliyor.

Sonraki emekliliğin Emekli Sandığından olması şartıyla çifte emeklilik, diğer tüm farklı sigortalılık kurumlarıyla gerçekleşebiliyor. Örneğin Özel Banka Sandığı emeklisi olduktan sonra da kamudan emekliliğe hak kazananların iki emeklilik aylığı alması mümkün. Böylece kişi tamamen legal ve davasız biçimde iki emekli aylığına sahip olabiliyor.

Ayrıca SSK (ya da Bağ-Kur, özel banka sandığı) emeklilerinden 15 Ekim 2008 tarihinden sonra ilk defa 4/c sigortalısı olanlar ise emeklilik öncesi ve sonrası hizmetlerini davaya gerek kalmadan birleştirebilmeleri mümkün olup, bu durumda olanların çift emekli aylığı almaları söz konusu bulunmuyor.

Halil Tezel
alitezel.com


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !