» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Daha az gün sayısı ile emekli olmamın bir yolu var mı?

 
15.06.2021 04:27 | Güncelleme: 15.06.2021 04:27

Daha düşük gün sayısından emekli olmamın bir yolu var mıdır?

Soru: Kasım 1953 doğumluyum. Bağkur girişim 15 Temmuz 2009. 12 yıldır aralıksız primlerimi ödüyorum ama çok zorlanıyorum. 5400 güne tabi olduğum söylendi. Daha düşük gün sayısından emekli olmamın bir yolu var mıdır?  

Cevap: Bağkur’da yaş haddinden emekli olmak için 5400 gün prim ve 61 yaş şartlarına tabisiniz. Yaş sorununuz olmadığından 3 yıl daha prim ödeyerek priminizi 5400 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Maalesef Bağkur’dan daha az primle emekli olamazsınız.

Prim günümü 9000 bine tamamlasam, emekli maaşıma fark yansır mı? 

SORU: 10 Ocak 1993’te Bağkur’lu oldum. Bağkur’a yaklaşık 8 yıl prim ödedim. Sonra 16 yıl sigortalı olarak çalıştım. Toplamda 8550 gün prim ödemem var. 2 ay askerlik borçlanması emekliliğimi bir yıl geri çeker mi? Prim günümü 9000 bine tamamlasam, emekli maaşıma fark yansır mı?  

CEVAP: Doğum ve askerlik tarihiniz ile askerlik sürenizi bildirmemişsiniz. Askerliğinizi Bağkur başlangıcından önce yapmışsanız, askerlik sürenizin 2 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Süre ve prim şartını sağladığınız için 53 yaşınızı dolduruyorsanız hemen, doldurmuyorsanız 53 yaşı tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Primi 9000 güne tamamlamanızın emekli aylığınıza etkisi, üstünden prim hesaplanan kazanç tutarınıza göre değişir. 53 yaşı dolduruyorsanız hemen emekli olmanızda yarar var. Ancak doldurmuyorsanız ve yüksek kazanç üstünden prim ödüyorsanız, priminizi 9000 güne tamamlamanız, aylık bağlama oranınızı dolayısıyla emekli maaşınızı artırır. Asgari ücret üstünden prim ödemişseniz, taban aylık uygulaması nedeniyle önemli bir etkisi olmaz.

İKİ YIL DAHA BEKLESEM EMEKLİ MAAŞIMDA ÇOK FARK OLUR MU?

Soru: Size daha önce yazarak doğum borçlanması ile 58 olan emeklilik yaşımı 52’ye çekip çekemeyeceğimi sormuştum. 27 Ekim 1970 doğumluyum. 1 Ekim 1980- 20 Temmuz 1990 arası SSK’ya 650 gün prim ödedim. 25 Nisan 2001’de Emekli Sandığı’na girişim yapıldı. 23 Temmuz 1991 ve 1 Mart 1994 doğumlu iki çocuğum var. SSK ile Emekli Sandığı arasındaki doğum borçlanmasını ödedim. Emeklilik yaşım 52’ye düştü. Şimdiki sorum ise 2200 göstergeden maaş alıyorum. Lisans mezunuyum. Derecem ve kademem şu anda 1’in 2’si. Emekli ikramiyem ve emekli maaşım ortalama ne kadar olur? 1’in 4’ünü beklesem çok fark olur mu?  

Cevap: Toplam hizmet süreniz 25 yıl, memuriyette geçen 20 yıl hizmetiniz, 1’inci derece 2’nci kademe. 2200 ek gösterge üzerinden bugünkü memur maaş katsayısı dikkate alınarak emeklilere vergi iadesi yerine ödenen yüzde 4 ek ödeme dahil, emekli aylığı tutarınız 3 bin 582 lira, emekli ikramiyeniz ise 91 bin 869 lira civarında olur. Şayet 1’inci derecenin 4’üncü kademesine gelmek için 2 yıl daha çalışırsanız, toplam hizmet süreniz 27 yıl, memuriyette geçen süreniz 22 yıla çıkar. 1’inci derecenin 4’üncü kademesi üzerinden yine bugünkü katsayılara göre ve emeklilere vergi iadesi yerine ödenen yüzde 4 ek ödeme dahil olmak üzere 3 bin 603 lira emekli aylığı, 101 bin 639 lira da emekli ikramiyeniz olur.

Ne zaman emekli olabilirim?

SORU: 9 Eylül 1973 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Eylül 1988. 7882 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? 

CEVAP: Sorunuzu erkek okur olduğunuz varsayımına göre cevaplandırıyoruz. İlk sigorta başlangıcınızda adınıza prim ödemesi varsa, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 51 yaşınızı dolduracağınız 9 Eylül 2024’te emekli olabilirsiniz.

Soru: 4 Mayıs 1968 doğumluyum. Bağkur başlangıcım 1993’te. Tam 15 yıl prim ödedim. Başka prim ödemem de yok. Ne zaman emekli olurum? 

Cevap: Bağkur’da yaş haddinden emekli olmak için 15 tam yıl (5400 gün) prim ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.