e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Daha önce İşsizlik Maaşı Aldım Şimdi Kısa Çalışma Ödeneği Verilir Mi?

19.04.2020 07:08 | Güncelleme: 19.04.2020 07:08

En son 2018 yılında 4 ay ve 2019 yılında 4 ay işsizlik maaşı aldım. Bu durumda kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilir miyim?

Kısa çalışma ödeneğine ulaşım Cumhurbaşkanı kararıyla kolaylaştırıldı. 2019’da işsizlik ödeneği aldığınız tarihten sonra 450 gün prim ödemeniz varsa ve son 60 gün iş akdine bağlı olarak kalmışsanız, kısa çalışma ödeneğinden yararlanırsınız. İşyeriniz geçici olarak kapanırsa veya kısa çalışmaya geçerse, siz de kısa çalışma ödeneği alabilirsiniz.

Soru: Babam 65 yaş maaşı alıyor. SSK’ya 860 gün prim ödemesi var. Bu yatan primin parasını alabilir miyiz? Alabilirsek babamın aldığı 65 yaş maaşı kesilir mi? 

Emekli olmak için aranan yaşı doldurduğu halde, emekli olacak kadar prim ödemesi olmayanlar, talep etmeleri halinde ödedikleri primi ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altın geri alabiliyor. Babanızın prim ödediği tarihi belirtmemişsiniz. Muhtemelen eski tarihlidir.

Dolayısıyla prim iadesi olarak alacağı para SGK’ya gidip geleceği taksi, dolmuş parasını karşılamaz. Bu nedenle prim iadesiyle uğraşmamasında yarar var. Ancak alsa bile bu kadar küçük bir para babanızın muhtaçlık durumunu ortadan kaldırmayacağından, 65 yaş aylığı kesilmez.

 

Temmuz 2018’de emekli oldum. 2000 öncesinde yaptığım askerliğimi borçlanarak emekli maaşımı yükseltebiliyor muyum? Z

Askerlik borçlanmasını aktif sigortalılar yapar. Emekliler askerlik borçlanması yapamaz. Emekli olduğunuzdan askerliğinizi borçlanamazsınız.

Babam 1998’de vefat etti. Emekli Sandığı’nda 8.5 yıl hizmeti vardı ve erkek kardeşimle bana babamdan aylık bağlandı. Erkek kardeşim üniversiteyi bitirdiğinde, benim de evlendiğimde aylığım kesildi. Ancak geçen yıl eşimden ayrılınca başvurdum ve aylığım tekrar bağlandı. Şimdi sigortalı bir işe girmek üzereyim. İşe girersem babamdan aldığım aylığın kesilip kesilmeyeceği sorusuna herkes farklı cevap veriyor (SGK dahil). Sigortam başladığında aylığım kesilir mi? 

Sorunuza faklı cevaplar almanız çok normal. Çünkü konu zaman zaman uzmanların dahi yanılgıya düşeceği kadar karmaşık. Sigortalı çalışmaya başlayınca maalesef aylığınız kesilir. Çünkü memuriyet süresi 5-10 yıl arasında olanların, hak sahibi çocuklarına bağlanan yetim aylığı hesabı yürürlükten kalkan Emekli Sandığı Kanunu'na göre, aylığın kesilmesi, tekrar bağlanması vb. hususlar 5510 sayılı yasaya göre yapılıyor.   (mw Daha fazla bilgi için 5510 sayılı Kanun Geçici Madde 4).

10 Ocak 1971 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Eylül 1989’dur. Acaba ne zaman emekli olabilirim?

Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. 5450 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 51 yaşınızı dolduracağınız 10 Ocak 2022’de emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !