Danıştay memur alımını sözlü sınavla yapacak

27.08.2011 06:49 |

Danıştay Kanununda yapılan değişiklikle Danıştayda açıktan ilk defa devlet memurluğu alımı; devlet memurluğuna giriş için yapılan KPSS sınavına girmiş olanlar arasından, sözlü veya uygulamalı sınav sonucuna göre yapılacak.

Sözlü veya uygulamalı sınav, genel sekreter yardımcısının başkanlığında, iki tetkik hakiminden oluşturulan 3 kişilik komisyon tarafından gerçekleştirilecek.
Ayrıca; yapılan bir başka değişiklik ile Danıştay'da çalışan Devlet Memurları Kanunu'na tabi personel, genel sekreterin teklifi ve Danıştay Başkanı'nın uygun görmesi üzerine, Adalet Bakanlığı'nca açıktan atama iznine tabi olmaksızın, Bakanlığın taşra kadrolarına atanabilecek.
Danıştay'da görev yapan memurun hizmetine ihtiyaç olmaması durumunda Adalet Bakanlığı'nın taşra teşkilatına gönderilebilecek.
 

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılan değişiklikle; memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamayacak. Ayrıca; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamayacak.
Kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insani ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı dışına çıkarılmıştır.
Getirilen düzenlemelerden bir tanesi de, TSK personeli ile ilgili.
926 Sayılı Türk Silahlı
Kuvvetleri Personel Kanunu 
kapsamına girenler, kanunlarda belirtilen istisnalar dışında mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamayacak. Gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamayacak.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILAR 
 2 yıldır vergi mükellefiyim. Bağ-Kur'a başvurmadım, borcum da yok. Eşimi isteğe bağlı sigortalı yaparsam ben de sigortadan yararlanabilir miyim? 5...695845 Nolu SMS: 

İsteğe bağlı sigortalıların eşleri eşi üzerinden sağlık hizmeti alabilir.
Ancak, sağlık hizmeti alabilmeleri için eşin herhangi bir sigortasının olmaması gerekmektedir. Sizin Bağ-Kur'a kaydınız yapılmamış olabilir. Bu sizin sigortalı olmadığınız anlamına gelmez. Vergi başlangıcınızdan itibaren Bağ-Kur'lu olmanız gerekmektedir. Bu er veya geç tespit olunacaktır. Hatta eşiniz üzerinden sağlık aktivasyonu yapılırken sizin vergi mükellefi olduğunuz ve kaydınızın olmadığı anlaşılır, sağlıktan faydalanamazsınız.
Vergi mükellefi olduğunuz tespit olmazsa sağlık yardımı alırsınız fakat ileride kaydınız yapılıp da eşinizden sağlık yardımı aldığınız tespit edildiğinde yersiz karne ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

    0 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !