» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Dava açsam çırak sigortam başlangıç sayılır mı?

 
26.07.2021 04:51 | Güncelleme: 26.07.2021 04:51

Doğruysa dava açarak 1993’teki sigortamı saydırabilir miyim?

Soru: 1978 doğumluyum. 1993’te çıraklık eğitim okulunda sigortam yapıldı. Yani sigorta kartı ve sigorta numarası verildi. Ama emekliliğe faydası yok deniyor. 2 Mayıs 2001’de özel sektörde çalışmaya başladığımdan emeklilik yaşımın 60 olduğu söyleniyor. Bu doğru mu? Doğruysa dava açarak 1993’teki sigortamı saydırabilir miyim?  

Cevap: Maalesef verilen bilgi doğru. Çırak sigortasında kişileri emekli eden malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına prim ödenmediğinden emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor. Çırak sigortasında kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenerek çırak, iş kazası ve meslek hastalığı yönünden güvenceye alınıyor. Ancak bu dönemde verilen sigorta sicil numarasının emekli olana kadar kullanılması, kişilerde 'sigortam başladı' yanılgısına yol açıyor. Dava açsanız da sonuç alamazsınız. Çırak sigortasının başlangıç sayılması için yeni bir yasa çıkartılarak çıraklık döneminin borçlanılmasına imkan sağlanması gerekiyor.

ASKERLİĞİNİZİN BIR YILINI BORÇLANIP 56 YAŞI DOLDURACAKSINIZ

Soru: 15 Eylül 1976 doğumluyum. 1 Haziran 1999’da tarım Bağkur’lu, 2005 yılında esnaf Bağkur’lu oldum. 2009 yılından beri de muhtarlık yapmaktayım. Askerliğimi borçlanmam emekliliğimi erkene çeker mi? Ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Askerliğinizi tarım Bağkuru’nuzdan önce yapmış olmalısınız. Bağkur’lu olduğunuz tarihten itibaren 1 Haziran 2002’ye kadar ara vermeden prim ödemişseniz. Askerlik sürenizin bir yılını borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olursunuz. Toplam prim ödemenizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla 56 yaşınızı dolduracağınız 15 Eylül 2032’de emekli olabilirsiniz.

DEDENİZ TARIM BAĞKURU’NA 1260 GÜN PRİM ÖDEYİP EMEKLİ OLABİLİR

Soru: 6 Şubat 1958 doğumlu dedemin, sigorta başlangıcı 10 Ekim 2006 olup, 5149 gün prim ödemesi var. Askerlik tarihi 1978’dir. SSK’ya emeklilik şartlarını öğrenmeye gittiğimizde yaş şartını tamamladığını, primini 7000 güne tamamlaması gerektiği, bunun akabinde ise 25 yıl sigortalılık süresinden dolayı 2031 yılında emekli olabileceğini söylediler. Yani dedem 74 yaşında mı emekli olabilecek? Yaş haddinden dolayı sigortalılık süresinde herhangi bir esneme olmuyor mu? Eğer bu SSK yetkililerinin belirttiği gibi ise dedem tarım Bağkuru’na geçiş yaparak 1261 gün prim ödeyerek prim ödemesini tamamlayıp (1261 gün müteakibinde) emekli olabilir mi? 

Cevap: Öncelikle SGK’dan verilen bilginin doğru olduğunu belirtelim. Söyledikleri gibi dedeniz emekli olmak için; ya primini 7000 güne tamamlayacak ya da prim ödemeden olsa da 25 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı 10 Ekim 2021’i bekleyecek. Belirttiğiniz gibi dedeniz tarım Bağkur'lu olup SSK’dan sonra tarım Bağkuru’na 1260 gün prim ödemesi halinde, 5400 gün prim ödeme ve 62 yaş şartlarına tabi olarak Bağkur’a ödediği primi 1260 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir (hemen başlayıp arar vermeden prim ödemesi halinde 2025 yılı Ocak ayı sonunda).

HAMİLELİK SÜRESİNCE İŞÇİYE KONTROLLER İÇİN İZİN VERİLMESİ GEREKİR Mİ?

Soru: Hamile olan işçilerin periyodik kontrollerinde izin hakları var mıdır? Periyodik kontroller için izin isteyen kadın işçiye işveren izin vermek zorunda mıdır? Zorunda ise izin süresi için ücret ödenmesi gerekiyor mu?  

Cevap: İşveren, hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için izin vermek zorundadır. İzin süresi için ücretinin de ödenmesi gerekiyor. Ayrıca bu süre zarfında, doktor raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılmalıdır.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.